Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Düşük kolesterol düzeyi iktidarsızlık nedenidir!

Kolesterol tartışmaları, ilaçların iktidarsızlık yaptığı iddiasıyla büyüdü. Dr. Deniz Şener'e göre bu sorun; kolesterol seviyesinin çok fazla düşürülmesinden kaynaklanıyor

Giriş Tarihi: 14.3.2013
Kolesterol gerçekten bir hastalık mı, yoksa ilaç firmalarının ortaya attığı büyük bir yalan mı? Memorial Hastanesi'nden Kardiyolog Dr. Deniz Şener; bu tartışmaların kalp hastalarını nasıl etkilediğini anlattı:
Kolesterol ile ilgili söylemler, hastaların ilaçlarını bırakıp diyetlerini aksatmalarına neden oluyor. Bu soruna çözüm bulunmazsa; kalp krizleri, damar sertliği ve stent tıkanmalarında artışlar olacak.

HORMON ÜRETİMİ AZALIYOR
Kolesterol; vücuttaki tüm enzim ve hormonlarda var olan bir yapı taşıdır. Dolayısıyla da seks hormonlarının yapımında da yer almaktadır. Eğer vücuttaki kolesterol seviyesi olması gereken düzeyden çok daha aşağı seviyelere çekilirse yani seks hormonunun üretimini azaltacak kadar düşürülürse, cinsel isteksizlik sorunu ortaya çıkabilir.
İlaçların kullanımı sırasında bazı hastalarda çok ender olarak ortaya çıkabilen cinsel isteksizlik sorunu, ilaçların dozunun azaltılmasına bağlı olarak ortadan kalkar. Statin grubu ilaçları kullanan kolesterol hastaları, cinsellik ile ilgili sorun yaşadıklarında; bir üroloji uzmanından destek alabilirler. Cinsel isteksizliği giderici tedavi ile bu sorunu atlatabilirler.

AZ MİKTARDA HAYVANSAL YAĞ

Yağ, protein ve karbonhidrat olmak üzere üç temel gıda maddesi vardır. Bunların hepsinden dengeli bir biçimde tüketmek gerekir. İçeriğinde hiç protein olmayan vejetaryen diyetler çok önemli sağlık sorunlarına neden olur. Tek tip beslenme şekli hiçbir zaman kabul edilemez. Burada yağların da büyük önemi vardır. Margarinler ve trans yağların damar sertliğini artırıcı özelliği olduğu kanıtlanmıştır. Ancak dengeli beslenme kuralları çerçevesinde az miktarda hayvansal yağlar tüketilebilir.

DÜŞMÜYORSA İLAÇ TEDAVİSİ ŞART!
Kolesterol seviyesi; diyet ve egzersiz gibi düşürücü önlemlere rağmen hiçbir şekilde düşürülemiyorsa, o zaman kolesterol ilaçlarının kullanımına ihtiyaç vardır. İmalatın durdurulmasını sağlayan, karaciğerde fazla kolesterol üretilmesini engelleyen, yan etkilerinin de çok fazla olmadığı ilaçlardan yararlanmamak gerekir. Kolesterol, yüksek seviyelerde olmasına rağmen doktor, ilaç tedavilerini gündeme getirmiyorsa; bu tamamen doktorun hatasıdır ve tıbbi bir yanlışlıktır.

YAĞLI GIDALARDAN VE TUZDAN UZAK DURUN
Yağ oranı yüksek olan yiyecekler; mevcut koroner kalp hastalıklarını tetiklediği gibi, kötü kolesterol düzeyini de artırır.
Uzak durulması gereken en önemli besin maddelerinden biri de tuzdur. Tuz, fazla tüketilmesi durumunda tansiyonu yükseltir. Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, böbrek yetmezliği ve felce yol açar.

KOLESTEROL HASTALIK MI?
Kolesterol tartışmaları iki şekilde ilerliyor. "Kolesterol yüksekliği, kalp ve damar hastalıklarına neden olur" görüşü ile bunun tam tersi olan "Kolesterol bir hastalık değildir" yaklaşımı... Ancak bilimsel anlamda, damar sertliği gibi hastalıkların önlenmesi için kolesterolün belli bir seviyede tutulmasını söyleyen 10 binlerce bilim adamının görüşünün karşısındaki diğer görüşün alternatif olarak değerlendirilmesi yanlıştır. Tartışmaları iki görüşün çatışması olarak lanse etmek, toplum sağlığını bozmaktadır.

BESLENME PROGRAMI NASIL OLMALIDIR?
Günlük kalori miktarı azaltılmalıdır.
Katı yağlar yerine bitkisel sıvı yağlar ( zeytinyağı, fındık yağı, ayçiçek yağı, soya ve mısırözü yağları) düzenli ve belirli düzeylerde tüketilmelidir.
Balık tüketimi artırılmalıdır. Kırmızı et tüketimi haftada bir olarak sınırlandırılmalıdır. Tavuk ve hindi gibi beyaz et tüketimine ağırlık verilmelidir.

GÜNLÜK ÖĞÜN SAYISI ARTIRILMALI
Yağ içeriği yüksek poğaça, cips, kek, pasta gibi gıdalar tüketilmemelidir.
Besinler pişirilirken ızgara, buğulama, haşlama gibi yöntemler tercih edilmelidir.
Tuz tüketimi azaltılmalıdır.
Günlük öğün sayısı artırılmalıdır.
Alkol alımı azaltılmalı, sigara içilmemelidir.

Basit şeker içeren tatlılar ve rafine edilmiş gıdalar yerine; posa içeriği yüksek tahıl ürünleri, baklagiller, sebze ve meyve tüketilmelidir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düşük kolesterol düzeyi iktidarsızlık nedenidir!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN