Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ler hastalıklarını hafif geçiriyor

İngiltere'de yapılan araştırma, durumlarının genelde kötü olduğu bildirilmesine rağmen lerin hastalıklarını, kilosu normal olanlara göre daha hafif geçirdiğini ortaya çıkardı.

Giriş Tarihi: 18.3.2013 17:07 Güncelleme Tarihi: 18.3.2013 17:09
Londra Üniversitesi'nin yaptığı araştırmada 4400 hastanın durumu incelendi. Alınan sonuçta, doktorların hastalara daha yoğun bir tedavi uygulamasının rolü olabileceği düşünülüyor.

Ancak hastalığı riski yaratan unsurlar arasında sayılan aşırı kilo, ya da obezitenin hastalığın daha hafif geçmesine yardımcı olabileceği çelişkisi ilk kez ortaya konmuyor. Bunun obez hastaların kilolarına rağmen daha fazla egzersiz yapmalarından kaynaklanmış olabileceği savunuldu.

İngiliz Kalp Vakfı ise, sadece genel anlamda obezitenin değil, yağın vücudun neresinde depolandığının önemli olduğunu bildirdi.

Londra Üniversitesi ekibi, araştırma çerçevesinde Büyük Britanya'nın İngiltere ve İskoçya bölgelerindeki anketine katılan hastaların sağlık durumunu inceledi.

Araştırma sonucunda, obez kalp hastalarının gelecek yedi yıl içinde ölme olasılığının, kilosu normal olan kalp hastalarına oranla daha az olduğu ortaya çıktı. Sağlıklı yaşam önerilerine kulak asmayan obez hastaların bile ölüm riski, kilosu normal olan, ancak içen ve fazla hareket etmeyen kişilere göre daha düşük.

YAPMAK VE SİGARADAN UZAK DURMAK ÇOK ETKİLİ

Yine de doktorlar, sonuçların obez hastaların daha sağlıklı olduğu şeklinde yorumlanmaması gerektiğini ve hastalara kesinlikle kilo almaları gibi bir tavsiyede bulunmayacaklarını söylüyorlar. Araştırmacılar haftada en az bir kez spor yapan ve sigara kullanmayan hastaların kiloları ne olursa olsun, ölüm riskini azalttıklarını belirtiyorlar.

İngiliz Kalp Vakfı'ndan June Davison ise, araştırmada hastaların yağ oranını gösteren Vücut Kitle Endeksi'nin ölçüldüğünü kaydederek, sağlık risklerini değerlendirirken, bu yağın depolandığı bölgelere de bakılması gerektiğini bildiriyor. Davis'e göre "bel civarında aşırı yağlanma, vücudun sağlık için risk oluşturan toksik maddeler üretmesine yol açıyor."

Kaynak: BBC Türkçe

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obezler kalp hastalıklarını hafif geçiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN