Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kan testi için beklemeye son!

Giriş Tarihi: 20.3.2013 19:59
Bilim adamları, deri altına yerleştirilecek ve cep telefonu aracılığıyla anında sonuçları gösterecek bir kan tahlili cihazı geliştirdi.

İsviçreli araştırmacılar tarafından geliştirilen 14 milimetre uzunluğunda ve 2 milimetre genişliğindeki cihaz, kandaki 5 farklı madde için tahlil yapabiliyor. Radyo dalgaları ve bluetooth teknolojisini kullanarak tahlil sonuçları yetkili doktora gönderen cihazın, 4 yıl içinde piyasaya çıkması bekleniyor.

Lozan Federal Politeknik Okulu'ndan Prof. Prof Giovanni de Micheli, cihazın bir enjektör ile karın bölgesi, bacak ya da kollardan herhangi birinde cildin hemen altında doku içine yerleştirilmek üzere tasarlandığını belirtti. Prof. de Micheli, vücut içinde aylarca kalabilen cihazın, yüksek kolesterol ve diyabet gibi kronik hastalıkların yanı sıra kemoterapi gibi ilaç tedavilerinin etkisini takip etmek için kullanılabileceğini söyledi.

Şimdiye kadar laboratuvarlarda hayvanlar üzerinde test edilen cihaz, kısa bir süre sonra yoğun bakım hastaları üzerinde denenecek. Cihaz, Fransa'nın Grenoble kentinde düzenlenen "Avrupa'da Tasarım, Otomasyon ve Test (DATE) Elektronik Konferansı"nda tanıtıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kan testi için beklemeye son!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN