Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yla bağırsak tedavisi

lik sırasında nun korunması ve beslenmesi için rahimde oluşan nın, prematüre bebeklerde ölüme yol açan bağırsak hastalıklarını tedavi edebildiği ortaya çıkarıldı.

Giriş Tarihi: 26.3.2013 17:36 Güncelleme Tarihi: 26.3.2013 17:37

"Gut" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, içinde bulunan kök hücreler, bağırsak dokusunda oluşan iltihaplanmayı durdurarak bebek ölümlerini azaltıyor.

Londra Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü'nden Simon Eaton, erken doğan ve kuvözde tutulan her 10 bebekten birinde bağırsak dokusunun iltihaplanması olarak tanımlanan nekrotizan enterokolitin geliştiğini söyledi.

İltihaplanmanın doku ölümüne yol açtığını ve bebeğin bağırsaklarında oluşan deliklerin enfeksiyonla sonuçlandığına dikkati çeken Eaton, hasarlı dokuların cerrahi operasyonla alınması gerektiğini, ancak nekrotizan enterokolitin geliştiği bebeklerin yüzde 40'ının kurtarılamadığını söyledi. Laboratuvarda yapılan testlerde nekrotizan enterokolitin gelişen farelere amniyon sıvısındaki kök hücrelerin enjekte edildiğini belirten Eaton, tedavinin enfeksiyonu durdurduğuna işaret etti.

Eaton, kök hücre tedavisinin nekrotizan enterokolit teşhisi konulmuş farelerin bağırsaklarının daha iyi çalışmasını da sağladığını söyledi.
Kök hücreler, kandan kemiğe, sinirden deriye her tür hücreye dönüşebilme özelliğine sahip olduğu için beyinden kalbe, gözden böbreğe birçok alanda tedavi amaçlı kullanılıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Amniyon sıvısıyla bağırsak tedavisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN