Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pilot olmayı hayal ediyorsa gözlerine iyi bakın!

Çocuklarda çoğu zaman şikayete neden olmadığı için atlanabilen göz tembelliği; onların geleceğine darbe vurabilir! Zamanında tedavi edilmeyen bu sorun; meslek seçimlerinde de hata yapmalarına neden olabilir

Giriş Tarihi: 26.3.2013
Medical Park Göztepe Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Özge Yabaş Kızıloğlu; ihmal edilmesi durumunda çocuğun geleceğini karartabilen göz tembelliğiyle ilgili bilgiler verdi:
Göz tembelliği; hiçbir organik neden olmadan tek göz veya her iki gözde görme keskinliğinde azalma olarak tanımlanabilir. Tembel olan göz, tüm düzeltmelere rağmen tam göremez.
Göz tembelliği; çoğunlukla tek veya çift taraflı yüksek kırma kusuru veya şaşılığa bağlı olarak gelişir. Nadiren doğumsal katarakt da bu duruma yol açabilir.

EVDE ANLAŞILMAZ, DOKTORA GİDİN

Eğer bir veya her iki göz, gözlükle ve/veya ameliyatla düzeltilmesine rağmen tam olarak göremiyorsa ve iki göz arasında iki sıra ve daha fazla görme keskinliği farkı varsa; göz tembelliğinden bahsedilir.
Küçük çocuklarda görme keskinliğinin ölçümü kolay değildir. Muayene sırasında çocuğun gözlerinin; ayrı ayrı gösterilen objelere odaklanmasının nasıl olduğu, objeleri takibi ve takibinin süresi değerlendirilir. Bebeğin ya da çocuğun gözleri tek tek kapatıldığında; açıkta kalan gözün buna nasıl tepki verdiği gözlenir. Çocuklar tembel olan gözleriyle bakmak istemezler. Sağlam göz kapatıldığında, genellikle ağlar ve açmaya çalışırlar. Bunlara ek olarak gözlerde herhangi bir kayma olup olmadığı belirlenir.
Göz tembelliğinde tanı konulur konulmaz tedaviye başlanmalıdır. Bu amaçla göz tembelliğine sebep olan kırma kusurlarını veya şaşılığı düzeltme amaçlı gözlükler verilebilir. Hastalığın tedavisinde çocuğun 'tembel' olan gözünü kullanmaya zorlanması gerekir. Bu, genellikle iyi gören gözün belli sürelerde kapatılması ile sağlanır. Birtakım göz damlaları da tedaviye eklenebilir.

GÖZ TEMBELLİĞİNDE DERİNLİK HİSSİ KAYBOLUYOR
Göz tembelliği olan hastalarda; görme keskinliğinde azalmanın dışında, derinlik hissinde azalma da olur.
Derinlik hissinin az olduğu veya hiç olmadığı hastalar; bazı meslekleri yapmakta zorluk çekerler. Mikrocerrahi veya mikroskop kullanımı gerektiren tıp dalları, mimarlık ve pilotluk bu meslekler arasındadır. Bu nedenle; erken tedavi yapılmaması yüzünden göz tembelliği olan hastaların, bu durumlarını bilmeleri; meslek seçimi bakımından yapılacak yanlışlığı önleyecektir.

TEMBELLİĞİN BİR NEDENİ DE ŞAŞILIK!
Şaşılık da çocuklarda sıkça görülen bir göz problemidir. Okul öncesi çocukların yüzde 5'inde görülebilen şaşılık; estetik ve psikososyal bir sorun olmakla beraber, göz tembelliğine sebep olduğu için de önemlidir.
Şaşılık, bazen gizli de olabiliyor. Bu durum, aile tarafından çocuktaki şaşılığın geç fark edilmesine neden oluyor ve sonrasında göz tembelliği gelişebiliyor.

KESKİNLİK AZALIYOR

Şaşılıkta kayma miktarı ile göz tembelliği derinliği arasında bir ilişki bulunamamıştır. Ancak şaşılığın süresi ile göz tembelliğinin yakın ilişki içinde olduğu ortaya çıkmıştır.
Yapılan çalışmalarda; tedavi edilmeyen hastalarda, görme keskinliği daha düşük bulunmuştur. Bu bulgular; şaşılığın erken dönemde tespitinin önemini göstermektedir.

12 YAŞINA KADAR TEDAVİ EDİLMELİ
Göz tembelliği tedavisinde başarı; tembelliğin derecesi ve çocuğun tanı konulduğu zamanki yaşı ile doğru orantılıdır. Ne kadar erken fark edilir ve tedaviye başlanırsa, o kadar iyi sonuç alınır. Erken tanı ve tedavi için çocuğunuzu 4 yaşından önce bir göz hekimine göstermeniz gerekir.
Doğumsal kataraktta ise göz tembelliği çok erken dönemde ve ağır şekilde oluşur. Bu durumda ameliyat gereklidir.
Göz tembelliğinin tedavisi; görme sisteminin gelişimini tamamladığı 10-12 yaşlarına kadar mümkündür. Bu yaşlardan sonra yapılacak tedavinin faydası olmaz.

BEBEKLER BİLE GÖZLÜK TAKABİLİR
Göz doktoru, yaptığı detaylı muayene sonucunda, göz tembelliğine sebep olan kırma kusuru veya şaşılık tespit ederse; bu sorunları düzeltmek amacıyla gözlük reçete eder.
Çok küçük bebekler dahi bu durumlarda gözlük kullanabilir. Bebek ve çocuklar; gözlüklerine çok hızlı bir şekilde adapte olurlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pilot olmayı hayal ediyorsa gözlerine iyi bakın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN