Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sağlığı bozuyor

Giriş Tarihi: 27.3.2013 12:03

Uluslararası tıp dergisi Lancet'te yayımlanan yeni araştırma dizisi, in ülkelerindeki sorunlarının ciddi oranda büyümesine neden olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Profesör Martin McKee yönetimindeki 7 çalışma, çoğu ülkesinde 2008'de patlak veren borç krizinden kurtulabilmek amacıyla devreye sokulan katı tasarruf tedbirlerinin, devletin sosyal yardım ve hizmetleri bütçesinde kısıtlamaya gidilmesini de içerdiğine işaret edildi.

London School of Hygiene and Tropical Medicine profesörlerinden Martin McKee'ye göre, tasarruf tedbirleri ekonomik sorunları çözemediği gibi büyük sağlık sorunları yarattı. Ortaya çıkan büyük sorunlardan biri de Avrupa'nın alışık olmadığı salgın hastalıklardı.

İşsizlik, sosyal yardımların kesilmesi ve tedavi ücretlerinin artması gibi sorunlar insanları giderek daha da zor duruma düşürürken, hükümetler sorunları çözmeye istekli olsalar dahi bunun için kaynak bulunamadı.

Araştırmalara göre, krizle bağlantılı olarak, örneğin Yunanistan'da 2011'deki intihar oranı bir önceki yıla kıyasla yüzde 40 artış gösterdi, AIDS'in pençesine düşenlerin ve sıtma gibi salgın hastalıklara yakalananların oranı yükseldi.

Lincet dergisinin internet sitesinde "Avrupa'da Sağlık" ana başlığı altında yayımlanan 7 çalışma, AB içinde sağlık hukuku ve politikaları, Batı Avrupa'da çocuklar için sağlık hizmetleri, göçmenlik ve sağlık, yaşlanma gibi konulara odaklanıyor.

Araştırmalarda, in sağlık hizmetlerine olumsuz etkide bulunmadığı ülkelerle kriz döneminde toplu taşıma araçlarının kullanılması sayesinde trafik kazalarının azalma göstermesi gibi konulara da yer veriliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mali kriz sağlığı bozuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN