Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Açık ameliyatlar tarihe karışıyor

Giriş Tarihi: 2.4.2013 15:25 Güncelleme Tarihi: 2.4.2013 15:27

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof Dr. Ekrem Kaya, günümüzde birçok hastalığın tedavi edildiğini, yakın zamanda açık ameliyatların tarihe karışacağını söyledi.

Genel Cerrahide Güncel Yaklaşımlar Toplantısı'nın 5'incisi Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. M. Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. İki gün süren toplantıda Türkiye'nin önde gelen uzmanları genel cerrahideki son gelişmelerin pratikteki uygulamalara yansımalarını tartışarak bilgi birikimlerini paylaştı.

Toplantıda interaktif olarak ele alınan her bilimsel konuda birçok gelişmenin yaşandığının altını çizen UÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Kaya, cerrahi teknolojinin ilerlemesi sayesinde eskiden tedavisi mümkün olmayan birçok hastalığın günümüzde kolaylıkla tedavi edilebildiğini söyledi. Prof. Dr. Ekrem Kaya, "Özellikle Laparoskopik Cerrahi'deki gelişmeler mutluluk verici. Karnı ya da göğsü açmadan yapılan cerrahi müdahaleler artık birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor ve gittikçe yaygınlaşıyor. Ben tahmin ediyorum ki yakın bir gelecekte açık ameliyatlar tarihe karışacak" dedi. Organ naklindeki gelişmelerle birlikte tecrübelerin arttığına dikkat çeken Kaya, bu konuda da öncü bir ülke olduğumuza işaret etti.

İLAÇ KULLANIMINDA AKILCI OLMALIYIZ

Her kongrede ilaç kullanımı konusunda insanları ve doktorları duyarlılaştırmaya yönelik bilimsel bir konu başlığının olduğunu anlatan Prof. Dr. Ekrem Kaya, "Türkiye özellikle antibiyotik kullanımında son derece duyarsız. Öncelikle ilaç kullanımı gerekli seviyeye çekilmelidir. Sağlık Bakanlığı insanları bilinçlendirmek için her kongrede böyle bir konu olmasını zorunlu hale getiriyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Açık ameliyatlar tarihe karışıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN