Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nde tehlikesi

Türkiye Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (EKMUD) Başkanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, yapılan hastalar için enfeksiyonun ciddi bir tehlike olduğunu bildirdi.

Giriş Tarihi: 2.4.2013 11:36 Güncelleme Tarihi: 2.4.2013 11:37

Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, Türkiye'de organ ve doku naklinin geliştiğini söyledi. Nakil operasyonlarının ardından vücudun yeni organı reddetmemesi için bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanıldığını anlatan Leblebicioğlu, bu ilaçların vücudu lara karşı savunmasız hale getirdiğini kaydetti.

Nakil olan hastaların enfeksiyona karşı daha dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan Leblebicioğlu, bu hastaların hastanelerde ya da evlerinde bakımlarına özen gösterilmesi gerektiğini bildirdi. Alınması gereken tedbirler arasında ilk sırada el yıkamanın geldiğini anlatan Leblebicioğlu, ''Gerek hasta gerekse hastaya müdahale edecek sağlık çalışanının ellerini sık sık ve bilinçli şekilde yıkaması gerekiyor. Eller yıkandıktan sonra mutlaka kurulanmalı. Bunun için de tek kullanımlık kağıt havlular tercih edilmeli'' dedi.

Hastaların da enfeksiyona açık ortamlardan uzak durmaları gerektiğine işaret eden Leblebicioğlu, hastanın temiz yiyecek ve temiz su tüketmesi gerektiğini söyledi. Nakil olmuş bir hastanın bilmediği yerlerden asla yemek yememesi gerektiğine değinen Leblebicioğlu, şöyle konuştu:

''Aslında hepimiz, bilmediğimiz yerlerden çok fazla yemek yememeliyiz ancak nakil olan hastalarımız, aldıkları ilaçlar yüzünden bağışıklık sistemlerindeki zayıflama nedeniyle kendilerine daha fazla özen göstermeliler. Normal insanlara göre enfeksiyona daha açık bir durumdalar. Enfeksiyon, özellikle nakil olan hastalar için ciddi bir risk. Nakil olarak hayatlarını kurtaran ancak enfeksiyon nedeniyle hayatını kaybeden hastalarımız var.''

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Organ naklinde enfeksiyon tehlikesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN