Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meme küçültme kanserden korur mu?

Giriş Tarihi: 2.4.2013

Hamilelik döneminde meme kanserine yakalanma riski arttığından anne adaylarının dikkatli olması gerekiyor. Silikon yaptırmak ise erken tanı ihtimalini kuvvetlendiriyor

Türk Kanser Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Murat Atay, bugüne kadar pek çok meme kanseri ameliyatı yaptı. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Atay; meme kanseri ve annelikle ilgili soruları yanıtladı...

Süt, kadınları kanserden korur mu? Süt veren kadının kanser riski düşer mi?
Hamilelik ve emzirme döneminde kadının meme kanserine yakalanma ihtimali düşük değildir. Hamilelik döneminde meme kanserine yakalanma riski yükselir. Ancak eskiden doğum yapmış ve emzirmiş kadınlarda bu risk hiç doğum yapmamış kadına göre düşer.

KONTROL ŞART

Kadınlar; süt verme döneminde göğüslerinde oluşan süt bezeleriyle, tehlikeli kitleleri nasıl ayırt edebilir?
Mutlaka muayene edilmeleri gerekir. Genellikle şikayetin artarak devam etmesi, kontrolü zorunlu kılar. Süt bezesinin tıbbi tarifi; meme dokusunda fazla süt üretimi ve yeterli akım olmamasına bağlı sütün birikmesi olayıdır. Bunun da iltihaba meyilli olmasıdır. Bir kadın göğsünde hissettiği bir ağrı ya da şişkinliğin en çok üç gün devam etmesi halinde doktora görünmelidir.

TÜMÖR TÜRÜ ÖNEMLİ
Özellikle hangi kanser türleri anneliği engelliyor?
Kanser türünden çok tümörün alt grupları önemlidir. Tabii ki rahim ve yumurtalık kanserleri en ön planda. Akciğer, mide ve pankreas kanserinde de risk oranları çok yüksek. Bu durumlarda hamilelik düşünülmüyor, sadece hastanın hayatının nasıl kurtulabileceği düşünülüyor. Meme kanseriyle savaşta ise elimizde pek çok silah var ve hastayı tamamıyla kurtarma şansımız erken evrede yüzde 97'lere varıyor. Dolayısıyla ileriki sosyal hayatını, anneliği, estetiği, fonksiyonu daha rahat düşünebiliyoruz. Meme kanseri de dahil, yumurtalık ve rahim kanserleri haricinde hiçbir kanser türü tamamıyla hamileliğe engel değil.

ÇIKARILAN MEME DOKUSU İNCELENMELİ
Silikon, kanserden korur mu?
Direkt olarak hayır ama indirekt olarak korur ve erken tanı ihtimalini artırır.

Meme küçültme operasyonları kanser riskini düşürür mü?
Meme dokusu üçte bir oranında düşürüldüyse, memede kanser gelişme oranı da üçte bir azalır. Diğer yandan, bu bir teori ve pratikte mutlaka böyle olacak diye bir şey yok. Meme küçültme operasyonları, çok daha dikkat edilmesi gereken operasyon türleri arasındadır. Ameliyatla çıkartılan meme dokusunun patolojik incelemeden geçmesi gerekir çünkü saptanamayan küçük bir tümör olabilir. Bu ameliyatlarda önemli olan az yağ, çok meme dokusu çıkartılmasıdır.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE KANSER HIZLI İLERLER
Hamilelik kanseri tetikler mi?
Hamilelik ve emzirme döneminde vücuttaki hormonlar, normalin dışında yükselir. Dolayısıyla hamilelikte de meme kanseri görülebilir ve çok daha hızlı ilerler. Hamilelik, meme kanseri açısından risk içerir.

KARARI ANE ADAYI VERİYOR
Anne adayı meme kanserine yakalandığında, hamileliği durdurulmalı mı?
İlk üç ayda hamileliği sonlandırmak, anne açısından büyük avantaj olur çünkü ilk üç ayda birçok kanser tedavisini yapamazsınız. Ama daha ileriki hamilelik dönemlerinde gerek cerrahi, gerek kemoterapi yapılabileceği yani bebek açısından daha az risk teşkil edeceği için, bu yine doktorla hastanın birlikte vereceği bir karar haline gelir.

ESTETİKTEN ÖNCE YAŞA GÖRE KONTROL
Meme estetiğinden önce mutlaka mamografi mi çekilmeli?
Bu kontrol, mutlaka mamografi anlamına gelmez. Mesela biz 20 yaşındaki bir kadına mamografi yapmıyoruz. Onu muayene ve ultrasonla değerlendiriyoruz. 40 yaşını geçmiş bir kadın meme estetiği isterse, mamografi yapıyoruz. Yani yaşı ile orantılı kontrol yaptırmasını istiyoruz.

Bu kontrolleri estetik cerrahlar da yapabiliyor mu?
Bazı estetik cerrahlar yapabilir. Bunun yanı sıra meme ile uğraşan genel cerrahlar, kadın doğumcular da yapabilir. Türkiye'de benim tanıdığım plastik cerrahların hemen hepsi, mutlaka hastalarını kontrolden geçiriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meme küçültme kanserden korur mu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN