Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En sinsi kanserden su içerek korunun

Giriş Tarihi: 3.4.2013

Çok sinsi, bazen hiç belirti vermeden ilerleyen kalın bağırsak kanserinden korunma yollarını anlatan Prof. Dr. Mustafa Öncel; "Beslenmenizdeki lif oranını artırın ve bol bol su için" diyor

Medipol Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Öncel; Türkiye'de en sık görülen kalın bağırsak kanseriyle ilgili bilgi verdi:
Sağlık Bakanlığı'nın istatistiklerine göre; kalın bağırsak kanseri, erkeklerde en sık görülen üçüncü, kadınlarda ise ikinci kanser türüdür.

KOLONOSKOPİ YAPTIRIN

Ailesinde kanser olanlar, daha büyük risk altındadır. Akrabalar arasında hangi kanser türü yaygınsa, o branşla ilgilenen bir uzmanın görüşünü almalısınız. Eğer bu tür bir riskiniz yoksa veya seyrek görülen bağırsak hastalıklarına sahip değilseniz; kalın bağırsak kanseri açısından ortalama riskli bir kişi olarak görülüyorsunuz.
Gelecekte kanser olma potansiyelimizi gösteren bir kan testi yok. Ancak birtakım tarama protokollerimiz var. 50 yaşına gelmiş birinde, kalın bağırsakla ilgili hiçbir şikayeti olmasa bile, bazı testlerle kanser öncesi lezyonların varlığı tespit edilebiliyor. Burada altı çizilmesi gereken nokta; kişinin hiçbir şikayetinin olmaması. Zaten bir şikayet varsa; o kişide ciddi bir hastalık olup olmadığının anlaşılması için her türlü tetkik yapılıyor.
50 yaşından sonra herkesin kolonoskopi yaptırması gerekiyor. Kolonoskopi; makattan girilen bir hortumla kalın bağırsağın içeriden gözlenmesi işlemidir. Gaitada kan bulunup bulunmadığının araştırıldığı kan testi de önemlidir.
Günümüzde artık kolonoskopi; becerikli ellerde, az ağrı ve komplikasyon riskiyle yapılabiliyor. Bu sayede kanser öncüsü polipler saptanıp yok edilebiliyor. Kanser olan hastalar ise ameliyat bile edilmeden endoskopik olarak tedavi edilebiliyor.
Hastalığını yeni öğrenen hastalara önerim; ilk olarak hastalıklarıyla yüzleşsinler. İkinci olarak ise ani karar vermesinler. Bir an önce uygulanacak tedaviyi değil, doğru tedaviyi seçmeliler çünkü kanser birkaç günde veya haftada her tarafa yayılmaz.
Kalın bağırsak kanserinin tedavisinde, diğer kanserlere oranla çok daha başarılıyız. Tüm evreler dikkate alınınca, hastalarımızın yarıdan fazlası 10 yıldan fazla yaşıyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
En sinsi kanserden su içerek korunun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN