Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ne dikkat

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hastanesi Patoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gülçin Erseven, ağız içi lerinin kadınlardan ziyade erkeklerde daha sık görüldüğünü bildirdi.

Giriş Tarihi: 4.4.2013 17:43

Erseven, yaptığı yazılı açıklamada, dudakların (genellikle alt dudak) üstünde, ağız içinde gırtlak, bademcikler veya tükürük bezlerinin arkasında meydana gelen in, günümüzde sık rastlanan bir hastalık türü olduğunu belirtti.

alışkanlığı, tütün çiğneme, , kötü yapılmış ve protezlerin oluşturduğu kronik irritasyonların ne yol açtığını kaydeden Prof.Dr. Erseven, ''40 yaş üzerindeki bireylerde risk başlıyor. Ağız içi kanserleri kadınlardan ziyade erkeklerde daha sık görülüyor'' ifadelerini kullandı.

Ağız içi kanserlerinin vücudun diğer bölgelerindeki kanserlere göre daha seyrek olduğuna işaret eden Erseven, şu bilgileri verdi:

''Kişide kanser oluştuğu zaman ağız içinde yanma, bir süre sonra ağrı ve bir kitle oluşumu, renk değişikliği görülür. Bu kitleler genellikle karnabahara benzer ancak üzeri ülserleşen ve ağız içinde hareket etmeyen katı oluşumlar biçimindedir. Ağız kanserleri genellikle hızlı ilerler. Diş eti, ince yumuşak doku tabakasıdır ve altındaki çene kemiğine sıkıca yapışıktır. Kanser diş etinden başladığında hemen çene kemiğinin içine girer onları yıkıma uğratır ve geniş bir yıkım alanı oluşturur. Bunun dışında çene altı, boyundaki lenf düğümleri, oralardan da akciğer ve karaciğer gibi organlara giderek yeni odaklar (metastaz) meydana getirir. Kanserden kuşkulanılan vakalardan hemen parça alınmalı ve incelenmelidir.''

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağız içi kanserine dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN