Baharda alevlenen hastalıklar

Giriş Tarihi: 8.4.2013
İki yıl önce bana ülseratif kolit teşhisi kondu. Bahar aylarında şikayetlerim artıyor; ne yapılmalı? Ü.T./Sivas

Alerji ve astım gibi hastalıklar bahar aylarında yükselişe geçer. Tam kanıtlanmamakla beraber; bu aylarda bağışıklık sistemi hastalıklarında da alevlenme olabileceği görülmüştür.

MEVSİMİ SUÇLAMAYIN
Crohn hastalığı gibi yangısal bağırsak sorunlarında, lupus veya eklem romatizmalarında şikayetler artabilir. Ancak hemen mevsim geçişlerini de suçlamayın. Sigara alışkanlığınızda, alkol tüketiminizde, beslenme şeklinizde, uyku sürenizde değişimler oldu mu? Kendinizi stresli hissediyor musunuz? Başka hastalıklarınız veya yeni başladığınız bir ilaç var mı? Değişik bir egzersiz mi deniyorsunuz? Yakın zamanda seyahate çıktınız mı? Bu soruların yanıtlarını değerlendirin. Baharda gelişen sağlık sorunlarınızı daha geniş bir kapsamda değerlendirmelisiniz. Eğer şikayetleriniz devam ederse, mutlaka hekiminize başvurun.

***

Yürüyüş aslında bir meditasyon

Hazır havalar ısınmışken, iyi bir bahar detoksu yapmak istiyorum. Nasıl başlayabilirim? N.H./İzmir

Geçtiğimiz ay İngiltere Spor Tıbbı dergisinde yayınlanan küçük bir araştırma; doğada vakit geçirmenin ve yürüyüş yapmanın meditatif etkileri olduğunu kanıtladı. Çalışma; trafik ve kalabalığın olduğu yerler yerine sessiz ve yeşil alanlarda yürüyüş yapanların sakinleştiğini, mutluluk hormonlarının arttığını ve beyin dalgalarının düzenlendiğini gösterdi. Japonya'da uzun yılardır 'orman terapisinin' faydaları araştırılıyor. Havalar güzelleşmişken, en azından haftada bir günü oksijeni bol, huzurlu ve yeşil bir ortamda yürüyüş yaparak değerlendirin. Bu, bahar detoksu için iyi bir başlangıç olacaktır.

***

Boy kısalığı bir sinyal olabilir

16 yaşındaki oğlum sınıf arkadaşlarına göre kısa. Boyunun uzaması için ne yapmalıyız? P.Y/İstanbul

Eğer çocuğunuzun boyu, aynı yaş ve cinsiyet grubuna göre kısa ise; gerçek bir boy kısalığından bahsedilebilir. Bazı çocuklar daha geç büyür. Bazen de genetik faktörler boy kısalığına yol açar. Ancak kemik rahatsızlıkları, kalp yetmezliği, astım, romatoid artrit, genetik hastalıklar, büyüme hormonu eksikliği ve tiroid problemleri de boy uzamasında sorun yaratabilir. Mutlaka bir hekime başvurun. Altta yatan bir rahatsızlık varsa, doğru noktada tedavi görmek, kısalığın önüne geçebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baharda alevlenen hastalıklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN