Minik kalpler hastaysa dünyaya gelebilir mi?

Gelişmiş ultrason incelemeleri sayesinde, bebeğin kalp sorunlarının tespit edilmesi artık mümkün. Kromozom sorunları yoksa, bebeğin alınmasına gerek görülmüyor

Giriş Tarihi: 9.4.2013
Bebeklerin kalp hastası olup olmadığı daha anne karnındayken anlaşılabiliyor. Minik kalplerin büyük sorunları varsa, annelerin kürtaj yaptırma hakkı bulunuyor. Ancak bu kritik kararı vermek; hem aile, hem de doktor için çok zor. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayşe Sarıoğlu, minik kaplerle ilgili soruları yanıtladı:

TIBBİ KONSEY KARARI

Siz, kalp hastası olacağı anlaşılan bir bebek için anne adayına "Bebeğinizi aldırın" der misiniz?
Bu konudaki karar mekanizması tıbbi konseydir. Konsey kararı sonucunda; aileye gebeliğin devamı halinde ne gibi risklerin oluşacağı anlatılır. Kromozom bozukluklarıyla birlikte oluşan kalp problemlerinde hamileliğin sonlandırılması öneriliyor. Ancak biz hekimler, "Mutlaka gebeliği sonlandırın" diyemeyiz.
Sizin başınıza böyle bir durum gelse bebeğinizi aldırır mıydınız?
Ben ağır anomalisi olan bir bebeği dünyaya getirmek istemezdim. Hekimin görevi bilgilendirmeyi eksiksiz, karşısındakinin çok iyi anlayacağı bir şekilde yapmaktır. Karar ailenindir.

25 DAKİKA YETERLİ
Anne karnındaki kalp sorunları nasıl teşhis ediliyor?
En önemli tanı yöntemi; fetal ekokardiyografidir. Bu yöntem; ses dalgaları gönderilerek bebeğin anne karnındayken görüntülenmesini sağlayan bir ultrason incelemesidir.
Bu özel ultrason incelemesiyle bebeğin kalbiyle ilgili ne tür bilgilere ulaşılabiliyor?
Bununla; anne karnındaki bebeğin kalbinin yapısını, kalp fonksiyonlarını, kalp damarlarındaki kanın akışını ve kalp ritmini değerlendirebiliyoruz.
Bu inceleme ne kadar sürede yapılıyor?
25-30 dakika.
Anne karnında bu incelemenin yapılması; bebeğe ya da anneye zarar veriyor mu?
Zarar vermiyor.
Bu incelemeye rağmen gözden kaçan sorunlar olabilir mi? Orta genişlikte veya çok küçük kalp deliklerini anne karnındayken saptamak mümkün olamayabilir. Bu delikler doğumdan sonra tespit edilebiliyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Minik kalpler hastaysa dünyaya gelebilir mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN