Tembelliğin suçlusu bulundu

lerin hareket etme unu etkileyebildiği ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 9.4.2013 11:59 Güncelleme Tarihi: 9.4.2013 12:00

lerin, tembelliğe etik olarak yatkın olabileceği, bu nedenle hareket etmek istemeyebileceği belirlendi.

ABD'de Missouri Üniversitesi'nden bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı , bazı genetik özelliklerin hareket etme unu etkileyebileceğini gösterdi.

Michael Roberts ve ekibi, 6 gün boyunca, farelerin kafes içindeki tekerleği çevirme isteğini inceledi ve hayvanları motivasyonlarına göre ayırdı. En iyi ''koşucu'' 26 fare aralarında, en tembel 26'sı da tembellerle çiftleştirildi. En iyi ''koşuculardan'' doğan farelerin tembellerden 10 kat fazla koşmaya hevesli olduğu görüldü. Daha sonra bilim adamları, koşmayı seven ve miskin farelerin kas hücreleri, vücut yapısı ve genlerini inceledi. Vücut yapısı ve kas hücrelerinde çok az fark bulan bilim adamları, ayırt edici özelliğin genlerden kaynaklandığını belirtti.

Araştırmacılar, 36 genin fiziksel motivasyona yatkınlıkta rol oynadığını belirledi.

''American Journal of Physiology'' dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları, sonuçların insanlarda obezitenin nedenlerini anlamaya ışık tuttuğunu vurguladı.

Kanada'da 2011'de fareler üzerinde yapılan bir araştırma da farelerin bazılarının kaslarında, özellikle egzersiz yaparken harekete geçen AmpK enzimini üretmeye yarayan iki genin eksik olduğunu, bu nedenle daha kısa mesafe koşabildiğini göstermişti.

Kaynak: TRTHaber

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tembelliğin suçlusu bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN