Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gebelik nasıl sonlandırılır?

Bebeklerde görülen doğumsal kalp hastalıklarında, anne karnında teşhis büyük önem taşıyor. Risk çok yüksekse; birçok farklı alandan uzman bir araya gelip gebeliğin sonlandırılmasına karar verebiliyor

Giriş Tarihi: 10.4.2013
Günümüzde bebeklerde görülebilen 200'ü aşkın kalp hastalığı var. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu, anne-babaların bu hastalıklar konusunda merak ettiklerini anlattı...
Anne karnındaki bebeklerin kalbini etkileyen hastalıklar nelerdir?
Bebekler, kalplerinde çok çeşitli anomalilerle doğabilir. Anne karnında en sık karşılaşılan anomalilerin başında, doğumsal kalp hastalıkları gelir. Halk arasında 'kalbi delik çocuklar' olarak bilinirler. Doğumsal kalp anomalileri; kalpte delik, kalp kapakçıklarında darlık ve yetersizlik, kalpten çıkan ve kalbe dönen damarların yanlış yerlere açılması şeklinde kendini gösterebilir. Bunların kombinasyonlarının bir arada görüldüğü 200'den fazla doğumsal kalp anomalisi vardır.
Bir aileye; anne karnındaki bebekte kalp hastalığı varsa, "Bebeğinizi aldırmanız daha doğru olur" diyebilir misiniz?
Riski çok yüksek kromozom anomalisi varsa, ben de bir baba olarak gebeliğin sonlandırılmasını isterim. Bu çocukların yaşaması, büyük zorluklar içerir amabir hekim olarak gebeliğin sonlandırılmasına tek başıma karar veremem. Bunun için çocuk hastalıkları uzmanı, çocuk kalp cerrahisi, çocuk kardiyolojisi gibi uzmanlık dallarından hekimler bir araya gelir ve ortak bir karar alır. Bu kararla bebeğin yaşaması halinde ailenin karşılaşacağı riskler anlatılır. Tüm bu bilgilendirmeye rağmen aile gebeliğin devamını isteyebilir. Biz de ailenin kararına saygı duyarız.
Bebeğin ne zaman ameliyat edilmesi doğrudur?
Hipoplastik sol kalp sendromu, ana atardamar ve atardamar kapağında darlık ve kalpten damarların ters olarak çıkması durumlarında; bebekler doğduktan bazen birkaç saat, bazen de birkaç gün içinde tedavi ve ameliyata ihtiyaç duyabiliyor.

TÜP BEBEKTE RİSK DAHA YÜKSEK
Tüp bebeklerde kalp hastalığı riskinin daha yüksek olduğu söyleniyor. Bu bilimsel açıdan doğru mu?
Tüp bebek yöntemiyle doğan bebeklerde doğumsal kalp hastalığı, normal doğumlara göre daha fazladır. Bu bebeklere anne karnında fetal ekokardiyografi yapılmalıdır.

BAŞARI ORANI YÜZDE 95
"Ülkemizde her yıl 13-15 bin çocuk, doğumsal kalp hastalığıyla dünyaya geliyor. Bu çocukların yüzde 90-95'i tedavi ve ameliyatlarla hayata döndürülebiliyor. Bebek doğar doğmaz yapılan birçok kalp ameliyatında, yüzde 90 başarı sağlanıyor. Burada, geç kalınmaması ve doğru tanı konulması çok önemli. Bu bebeklerin üçte biri, ilk bir ay içinde tedavi ve ameliyata ihtiyaç duyuyor."

ARKADAŞINA GÖNDER
Gebelik nasıl sonlandırılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN