Meyve özünün koruyucu etkisi

Giriş Tarihi: 12.4.2013

Acaiberry, çilek ve yaban mersini gibi meyveler; kanserle savaşta giderek daha çok önem kazanıyor. Antioksidan etkiye sahip bu meyveler; kansere neden olan serbest radikallere karşı vücudu koruyor

İnsan vücudu, her gün kansere yol açabilen serbest radikallerin saldırılarına karşı koymak zorunda kalıyor. Bu biyokimyasal saldırılar; vücutta sistem bozukluklarına neden oluyor. Serbest radikallere karşı en iyi savunma; meyve özleridir. Bilimadamları son yıllarda çalışmalarını bu meyveler üzerinde yoğunlaştırırken; deneyler, genel olarak 'berry' ismini alan taneli meyvelerin, güçlü anti-kanser etkileri olduğunu saptadı. Bu meyveler etkisini; bozulmuş glikoz kontrolü, kan lipit anormalleri ve çok sayıda dejeneratif hastalıkta da gösterir.

SÜPER YİYECEK: ACAIBERRY

Bu meyvelerden biri olan acaiberry, bilim dünyasında 'süper yiyecek' olarak görülüyor. Güçlü bir antioksidan olan bu meyve; tüketildiğinde kandaki antioksidan kapasitesini üç kat artırır. Acaiberry; işlevsel bir biçimde hücrelere girerek serbest radikalleri nötralize eder. Bu meyve, hücrelere en çok zararı veren 'superoksit' ve 'peroksil' radikallerine karşı güçlü bir savaşçıdır. Acaiberry, serbest radikal hasarı ve yaşlanmaya bağlı hastalıklarla da mücadele eder. Mor renkli ve küçük taneli bu meyvenin kardiyovasküler bir koruyucu olduğu da çalışmalarla ortaya konmuştur.

TÜMÖRLERDE YÜZDE 42 ETKİLİ
Bilimsel çalışmalar; acaiberry'nin etkili bir kanser savaşçısı olduğunu gösteriyor. Acaiberry özleri; kolon kanserinde tümörlerin yayılmasını yüzde 42 oranında azaltır. Bu meyvenin yüksek antioksidan etkisinden; Alzheimer ve Parkinson gibi nörolojik hastalıkların tedavisinde de yararlanılır. Acaiberry, önemli kanser karşıtı etkilere sahip 'berry' cinsi meyvelerin en güçlüsüdür.

GÜNEY AMERİKA'DAKİ AMAZON ORMANLARINDA YETİŞİYOR
Acaiberry; Güney Amerika'daki Amazon ormanlarında yetişen bir palmiye ağacında bulunur. İlk bakışta üzümü andırır. Orta ve Güney Amerika'nın yerli halkları için çok önemli bir besin kaynağıdır. Acaiberry'nin çoklu doymamış ve tekli doymamış yağ asitleri gibi yararlı bileşiklerinin birçok faydası vardır. Son zamanlarda yapılan bilimsel çalışmalarda; bu meyvenin çok güçlü bir antioksidan olduğu ve en yıkıcı reaktif oksijen türlerini bile engellediği görüldü. Acaiberry; güçlü antioksidan etkisiyle hücresel yaşlanma ve hücre hasarıyla mücadele eder. Kronik hastalıkları engellemede önemli rol oynayan bu meyve; vücudu aşırı yağ alımının olumsuz etkilerinden korur. Ayrıca, diyet yapanlar için önemli bir takviyedir.

ÇİLEK VE NAR, KANSERİN YAYILMASINI ÖNLÜYOR
'Berry' olarak nitelendirilen taneli meyveler; hafızadan strese ve kalp hastalıklarına kadar birçok rahatsızlığa iyi geliyor. İşte o meyveler:
YABAN MERSİNİ: Hafıza güçlendirmede etkilidir. Glikoz kontrolünü artırmada ve kalın bağırsak iltihabında faydalıdır. Katarakt gelişimini azalttığı da görülmüştür.
BILBERRY: Yaban mersininin bir çeşidi olan bilberry, kardiyovasküler hastalıklara karşı güçlü bir antioksidandır. Hafızayı güçlendirici etkisiyle, Alzheimer'a karşı önemli rol oynar. Ayrıca meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını önler. Strese ve yaşlılığa bağlı hastalıklara karşı da koruyucudur.
FRENK ÜZÜMÜ: Güçlü antiviral etkiye sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve zararlı bakterilerin çoğalmasını engeller. Gözler için de çok faydalıdır.
KIZILCIK: İdrar yolunun enfeksiyonlardan korunmasında etkilidir. Mide kanserinde ve mide astar yapıştırılmasında, peptik ülsere neden olan bakterileri önleyerek mideyi korur.
MÜRVER: Mevsimsel gribal enfeksiyonlara ve domuz gribine karşı doğal bir koruyucudur. Grip belirtilerini belirgin şekilde azaltır.
NAR: Prostat, akciğer, kolon ve meme kanserlerinin yayılmasını engeller. Eklem hasarını azaltmada da son derece faydalıdır.
AHUDUDU: Diğer 'berry' özleri gibi, kolon kanserinde DNA hasarına karşı koruma sağlar. Meme ve prostat kanserinde de etkilidir. Yapılan çalışmalarda; kolesterolü düşürdüğü de görüldü.
ÜZÜM: Kolon kanserinde hücre hasarını azaltarak ömrü uzatmada etkilidir. Parkinson ile diğer beyin ve sinir sistemi hastalıklarına karşı koruyucudur.
ÇİLEK ÖZLERİ: Kolon ve prostat kanseri hücrelerinin çoğalmasını ve gelişmesini engeller. Koroner arter hastalığında da etkilidir.
KİRAZ: Glikoz intoleransını ve obeziteyi azaltmada faydalıdır. Vücuttaki iltihaplarla savaşır, ayrıca insülini dengeler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meyve özünün koruyucu etkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN