Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burnundan ceviz büyüklüğünde tümor çıkartıldı

'da tıkanıklığı ve baş ağrısı şikayetleri ile hastaneye giden kadın hastanın burnunda ceviz büyüklüğünde kitlesi tespit edildi. Türkiye'de bu büyüklükteki bir tümörle ilk kez karşılaşan doktorlar 4 saatlik operasyonun ardından le tümörü çıkarmayı başardı.

Giriş Tarihi: 17.4.2013 15:12 Güncelleme Tarihi: 17.4.2013 15:25

Uzun yıllardır tıkanıklığı ve baş ağrısı şikayetleri olan 60 yaşındaki Fatma Togar, ağrılarının artması nedeniyle Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Kliniği'ne müracaat etti. Yapılan endeskopi muayenesi ve tomografi çekilmesinin ardından kadının yüzünün sağ bölümünde burun kanalı içerisinde yaklaşık 12 santimetre ebatında, ceviz büyüklüğünde kemik ü olduğu tespit edildi.

Prof. Dr. Ümit Tunçel eşliğinde, Yrd. Doç. Dr. Fatih Turan ve KBB kliniği ekibi Türkiye'de ender büyüklükte görülen tümörlerin alınabilmesi için 4 saatlik bir operasyon gerçekleşti. Endeskopik yöntemle hastanın genizinden tümöre ulaşarak çıkarmayı başaran ekip, tümörün büyüklüğü ile şaşkına döndü.

KBB Kliniği Öğretim Üyesi Yrd. Do��. Dr. Fatih Turan, açıklamasında sinüslerdeki kemik dokularından kaynaklanan tümöral kitleler nedeniyle meydana gelen bu hastalığın, cerrahi tedavi uygulanarak tedavi edildiğini söyledi. Turan; 'Erzincan'da daha önceden bu tür baş-boyun tümörlerinin tedavisinin yapılamıyordu ancak, Erzincan Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Kliniği'nde baş boyun kanserlerinin cerrahi tedavisi başarıyla uygulanıyor. Ancak Bu tür büyüklükte bir kemik tümörü ile ilk kez karşılaşıyoruz' dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burnundan ceviz büyüklüğünde tümor çıkartıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN