Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lerdeki fıtık habercisi

larda veya in tamamında ortaya çıkan ları hafife almayın. Çünkü bu uyuşmalar genellikle nın ilk belirtileri arasında yer alıyor.

Giriş Tarihi: 19.4.2013 11:22 Güncelleme Tarihi: 19.4.2013 11:24
Yaşlısı genci birçok kişi zaman zaman sından yakınır. Bu yakınmayı ciddiye almak gerekir. Çünkü boyun fıtıklarında el uyuşması görülebilir. nda uyuşmalar genelde bir elde olur ve boyunun o tarafa ve biraz geriye hareketleriyle daha belirgin hale gelebilir. Genelde bir elin ilk 3 parmağında uyuşma olur.

ALTINDAN TÖMÜR DE ÇIKABİLİR

Omurilik tümörleri, kistleri, transvers myelit, multipl skleroz da el uyuşması yapabilen ciddi hastalıkladır. Bu hastalarda elde uyuşma genelde devamlıdır. İki elde birden olabilir. Şikayetler gece-gündüz ayırmaz, devamlıdır veya giderek kötüleşir. Elde uyuşma şikayeti ile gidilecek uzmanı EMG testi isteyecektir. Bu test sinirlere akapunktur benzeri iğneler batırılarak yapılan bir testtir. Bu tetkik sinir sıkışmasının yerini ve derecesini gösterir. İleri derecede sinir sıkışmasında cerrahi yönteme başvurulur.

İLK ADRES FİZİK TEDAVİ UZMANI

Eli uyuşan kişinin öncelikle fizik tedavi uzmanına gitmesi gerekiyor. Çünkü fizik tedavi doktoru romatoloji, ortopedi ve nöroloji eğitimi aldığından el uyuşması yapabilecek tüm hastalıklar hakkında bilgi sahibidir. El uyuşması olan hastadan ilk istenmesi gereken test ise elektromiyografidir(EMG).

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ellerdeki uyuşma fıtık habercisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN