Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tamamlayıcı tedaviler

Giriş Tarihi: 19.4.2013

Geleneksel tıpta binlerce yıldır kullanılan akupunktur, yoga ve aromaterapi gibi tedavi yöntemleri; kanser hastalarının ağrı, bulantı ve yorgunluk gibi sorunlarının giderilmesine yardımcı oluyor

Kanserde tamamlayıcı tıp; genellikle iki grupta toplanır:
Ruhsal, bedensel ve beyinsel metodlar
Bitki, vitamin, mineraller ile metabolik ve klinik tedavi metodları
Tamamlayıcı tıp; yalnızca bitkisel ilaçlar veya alternatif besinler olarak düşünülmemelidir. Ruhsal, bedensel ve beyinsel metodlar da, tamamlayıcı tıpta önemli rol oynar. Geleneksel tamamlayıcı tıp yöntemlerinin hiçbirinin kanser tedavisinde bilimsel bir rolü yoktur ancak tedaviye destek olarak kullanılabilir.

GELENEKSEL ÇİN TIBBINDAN BATI'YA
Tamamlayıcı tıp metodlarının en bilinenlerinin başında akupunktur gelir. Çin tıbbında 2 bin yıllık bir geçmişe sahip olan bu yöntemde; farklı boylardaki çok ince iğneler tedavi amacıyla deriye uygulanır. Her ne kadar akupunkturun kanser tedavisinde yararlı olduğu hakkında bilimsel kanıt olmasa da, klinik çalışmalarda bu tekniğin; kemoterapi ve cerrahi anesteziye bağlı bulantıların tedavisinde başarılı olduğu saptanmıştır. Ayrıca akupunktur; bağımlılıktan kurtulma, diş, baş ve bel ağrıları ile menstrüel krampların ve astımın giderilmesinde faydalıdır.

BLOKE OLMUŞ NOKTALARI AÇAR
Geleneksel Çin tıbbına göre; vücutta yaşam enerjisini ileten 12 nokta vardır. Bu düşünceye göre hastalıklar; enerji akımının bir veya birçok noktada bloke olmasından kaynaklanır. Geleneksel akupunkturda iğneler, işte bu noktalara uygulanır. Sağlıklı enerji akımını ve dengesini düzeltmek için iğneler, derinin derinliklerine kadar batırılır. Çoğunlukla bu uygulama yarım saatten az sürer. Genelde uygulama sırasında önemli bir ağrı oluşmaz. Akupunktur, bazen diğer geleneksel tedavi teknikleriyle beraber kullanılır. Akupunktur iğneleri; günümüzde çok ince paslanmaz çelikten yapılır.

BULANTIYA KARŞI AROMATERAPİ
Kanser hastalarına hangi tamamlayıcı tedavinin uygulanması gerektiğine doktoru karar verir. Farklı sorunlar için farklı yöntemler denenebilir.
Anksiyete için; hipnoz, masaj, meditasyon ve gevşeme teknikleri
Yorgunluk için; egzersiz, gevşeme teknikleri ve yoga
Bulantı ve kusma için; akupunktur, aromaterapi, hipnoz ve müzik terapisi
Ağrı için; akupunktur, aromaterapi, biofeedback, hipnoz, masaj ve müzik tedavisi
Uyku sorunları için; egzersiz, gevşeme teknikleri ve yoga
Stres için; aromaterapi, egzersiz, hipnoz, masaj, meditasyon, tai chi ve yoga tavsiye edilir.

AKUPUNKTUR AĞRI KESİCİ İHTİYACINI AZALTIYOR
Akupunkturun kanser gibi önemli hastalıkların tedavisinde bilimsel bir etkisinin olduğu kanıtlanmamıştır. Buna rağmen tamamlayıcı bir metod olarak kanser ve diğer hastalıkların semptomlarını azaltmakta yararlı olduğu ileri sürülür.

TEDAVİYE YARDIMCI
Akupunktur, birçok klinik çalışmada araştırma konusu olmuştur. Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü'ne göre akupunktur; kemoterapiye ve cerrahi anesteziye bağlı bulantının tedavisinde ve cerrahi sonrası oluşabilecek ağrıların giderilmesinde faydalıdır. Ayrıca akupunkturun, geleneksel ağrı kesici ilaçlara duyulan ihtiyacı azalttığına dair bazı kanıtlar da mevcuttur. Amerika'da yapılan bir çalışmada; erkeklerde akupunkturun, prostat kanserinde hormonal tedaviye bağlı sıcak basmasını da önlediği görülmüştür.

ELE TEDAVİ: AKU-BASINÇ
Doğu tıbbında binlerce yıldır var olan yoga, meditasyon, reiki, tai chi ve akupunktur gibi yöntemlerin; hastalıkların tedavisine yardımcı olduğuna inanılır. Akupunkturun en popüler versiyonu aku-basınçtır.

İĞNE KULANILMAZ
Bu teknikte terapist; iğne kullanmak yerine vücudun belli noktalarını parmağıyla sıkar. Aku-basınç, shiatsu gibi elle tedavi yöntemlerinin de bir parçasıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tamamlayıcı tedaviler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN