Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ların yemeğine atmayın

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Taner Çamsarı, Türk halkının günde 17-18 gramlık tüketimle dünyada en fazla tüketenlerin başında geldiğini belirterek, ''Anneler larına kesinlikle tuzu öğretmemeli. Çocuk yediği te tuz var mı yok mu bilmez. Tuz tadını vermezsen bilmez'' dedi.

Giriş Tarihi: 24.4.2013 14:25

İç Hastalıkları Anabilim Dalı bünyesindeki Nefroloji Bilim Dalı'nın başkanı Çamsarı, Türk toplumunun sofralarının vazgeçilmezi olan un fazla tüketilmesi halinde böbrek, kalp ve damar sağlığı açısından büyük risk taşıdığını belirtti.

Sağlıklı bir kişinin günde 5-6 gram tuz tüketmesi gerektiğini, bu oranın Avrupa'da 12, ABD'de ise 8-10 gram civarında olduğuna işaret eden Çamsarı, "Türk halkı günde 17-18 gramla dünyada en yüksek tuz tüketenler arasında. Bu tüketim luktan itibaren verilecek eğitimle aşağı çekilebilir" dedi.

Çamsarı, tuzun hipera neden olduğunu, tuzsuz yiyeceklerin tansiyonu düşürdüğünü ifade etti.

"ANNELER ÇOCUĞUNUZA TUZU ÖĞRETMEYİN"

Günlük tüketilen ürünlerin içerisinde, sebze ve meyvelerde dahi tuz bulunduğuna dikkati çeken Çamsarı, şöyle konuştu:

"Ekmekte 2-3 gram tuz var. Sebzelerde, meyvelerde, turşuda, simitte, cipste, koruyucu madde içeren her şeyde tuz var. Elimizde olmadan günde ortalama 10 gram tuzu alıyoruz. Bir de sofrada beyaz tuz kullandığınız zaman bu oran 18 grama çıkıyor. Anneler çocuklarına kesinlikle tuzu öğretmemeli. Yemeğine tuz atmamalı. Çocuk yediği te tuz var mı yok mu bilmez. Çocuk yumurta yediği zaman 'Bunun tuzu var mı' diye sormaz, bilmez bile. Üstüne tuz dökerken onu öğrenir ve daha sonra yediğinde tuzun konulmasını ister. Öğretmenler de tuz konusunda çocukları eğitmeli. Tuz tüketimi ancak bu şekilde aşağıya çekilebilir."

DENİZ VE KAYA TUZU

Daha doğal ve sağlıklı olduğu ileri sürülen deniz ve kaya tuzunun, sofra tuzundan hiçbir farkının bulunmadığının altını çizen Çamsarı, ''Bu tür söylentiler tamamen insanları kandırmak, ceplerindeki paraları almak içindir. Tuz, sodyum klorürdür. Kimse piyasada satılan diğer tuzlara zararsızdır diye itibar etmesin. Bunu satanlar da büyük vebal altında kalıyorlar" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocukların yemeğine tuz atmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN