Her yıl 2 milyon 500 bin ölüyor

Samsun Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Ertan Uzun, dünyada her yıl 5 yn altında 2 milyon 500 bin çocuğun aşı ile önlenebilir lar nedeniyle ölmekte olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 25.4.2013 12:58
Samsun'da "22-27 Nisan Dünya Haftası" etkinlikleri kapsamında Mimar Sinan Aile Sağlık Merkezi'nde düzenleyen etkinliğe İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, Samsun Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Ertan Uzun, doktorlar ve hemşireler katıldı.

Mimar Sinan Aile Sağlık Merkezi'ndeki etkinlikte konuşan Samsun Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Ertan Uzun, "Dünyada her yıl 5 yaşın altında 2 milyon 500 bin aşı ile önlenebilir lar nedeniyle ölmektedir. Aşılama her çocuk için yaşamsaldır, her çocuğun sağlıklı ve hastalıksız yaşama hakkı vardır. Aşı haftası, genişletilmiş bağışıklama programı (GBP) kapsamında yürütülen aşılama hizmetleri ile ilgili sağlık personelinin duyarlılıklarının arttırılması, toplumun aşılama ve aşı ile korunabilir hastalıklar konusundaki farkındalığının artırılması ve bilgilendirilmesi, gezici ekiplerle saha tarama çalışmalarına hız vererek öncelikle 5 yaş altındaki eksik aşılı veya aşısız çocukların aşılarının tamamlanması, aşılama hizmetine yeterince ulaşamayan gruplara ulaşılması amacıyla aktivitelerin düzenlendiği bir haftadır" dedi.

Başarılı aşılama sayesinde çiçek hastalığının 1977 yılından itibaren dünyadan tamamen yok edildiğini belirten Uzun, "Hastalık etkeni yok edildiğinden çiçek aşısı uygulamalarına ihtiyaç kalmamış ve aşılama durdurulmuştur. Yine çok önemli bir çocukluk çağı bulaşıcı hastalığı olan poliomiyelit yani çocuk felci hastalığına karşı dünya genelinde yaygın aşılama çalışmaları yapılmış ve hastalık yol edilme aşamasına getirilmiştir. 1988 yılında 350 bin olan vaka sayısı 2012 yılında 223 vaka olarak gerçekleşmiştir. Ülkemizde son polio vakası 26 Kasım 1998 tarihinde görülmüştür.

Ancak halen dünyada vakaların görülmesi nedeniyle program ve aşılama çalışmalarına devam edilmektedir. Polio eradikasyon programı çalışmaları ile ülkemizin de içinde bulunduğu Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi 21 Haziran 2002'de Polio'dan Arındırılmış Bölge Sertifikası ile belgelendirilmiştir. Ülkemizde 2002 yılından bu yana kızamık hastalığını yok etmeye yönelik eliminasyon programı başlatılmış vaka sayılarında büyük düşüşler kaydedilmiştir. 2003 - 2005 döneminde 9 ay - 14 ay grubunda 18 milyon 216 bin 897 çocuğumuz ek kızamık dozu ile aşılanmıştır. Yılda 30 bin üzerinde vaka görülürken 2012 yılında hiç yeril vakamız bulunmamaktadır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her yıl 2 milyon 500 bin çocuk ölüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN