Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anti-kanser tedavileri

Kanser tedavisi uygulanan hastaların ruhsal durumu da tedavinin başarısında önemli rol oynuyor. Bioenerji, dans terapisi ve ruhani yöntemler; hastayı rahatlatıp ağrıyı azaltıyor

Kanser hastalarının tedavisinde yardımcı unsur olarak sık sık tamamlayıcı tıp metodlarından yararlanılır. Akupunktur, yoga, tai chi gibi geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan yöntemlerin yanı sıra bioenerji, dans terapisi ve ruhani tedavi gibi çok çeşitli tekniklere de sıkça başvurulur. En çok tercih edilen tamamlayıcı tedavilerden biri; bioenerji terapisidir. Bu yöntemde, gevşeme teknikleriyle kas gerginliklerinin azaltılması hedeflenir. Bioenerjinin kanseri tedavi ettiğine dair herhangi bilimsel bir kanıt yoktur ancak bazı hastalarda stres, kas gerginliği ve ağrıya karşı faydalı olduğu görülmüştür. Ayrıca bioenerjinin, kanser tedavisinin yan etkilerinin yok edilmesine yardımcı olduğu savunulur.

DANS EDEREK RAHATLAYIN

Tamamlayıcı metodlardan biri de dans terapisidir. Bu yöntem; beyin ile kas sisteminin birlikte uyum içinde çalışmasını sağlayarak iyilik halinin oluşmasına neden olur. Stresi ve hastalığın düşünülmesini geçici olarak durdurarak, hastaların kendisini daha iyi ve mutlu hissetmesini sağlar. Klinik çalışmalar; vücut yapısını düzeltip hastaların özgüvenlerini kazandıran dans terapisinin; stresi, depresyonu, anksiyeteyi ve buna bağlı kronik ağrıları azalttığını göstermiştir. Kemik metastazı, artrit ve kronik kalp hastalığı olanların; bu terapiye başlarken dikkatli olması gerekir. Çünkü vücuda uygun olmayan hareketler, ani kırılmalara malara neden olabilir.

DUA STRESİ AZALTIR
Ruhanilik; kişinin genel olarak kendisinden daha büyük bir gücün varlığına inanmasıdır ve genellikle dua yoluyla ifade edilir. Ruhaniliğin kanser tedavisinde etkili olduğu yönünde herhangi bir kanıt bulunmasa da, bazı çalışmalar; dua etmenin tıbbi tedaviye destek olabileceğini gösteriyor. Duanın fizyolojik yararları; stres ve anksiyetenin azaltılması, pozitif görüş açısının artırılması ve yaşama isteğinin artması olarak özetlenebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anti-kanser tedavileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN