Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Robotun eli, cerrahın elinden daha mı iyidir?

Robotik cerrahi ile artık pek çok ameliyat yapılabiliyor. Peki, en iyi yöntem klasik ameliyatlar mı yoksa en yeni teknoloji mi? Prof. Dr. Korhan Taviloğlu, dünyanın tartıştığı bu konu hakkında bilgiler verdi

Giriş Tarihi: 1.5.2013
Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Korhan Taviloğlu; robotik cerrahi ve bu konu hakkında yapılan son araştırmaları anlattı:
Robotik cerrahide, aslında laparoskopik cerrahinin temel prensipleri kullanılıyor. Bu nedenle robotları kullanan hekimlerin, laparoskopik cerrahi deneyimi olması önemli. Robotik cerrahi aletlerini vücut boşluklarına yerleştirmek için laparoskopik cerrahideki aletler kullanılıyor. Bu aletler, cerrah tarafından yönetiliyor.
Laparoskopik cerrahide; cerrah, aletleri kendi eli ile oynatırken, robotik cerrahide bu işlemi robotun kolları yapar.
Laparoskopik sistemlerde ameliyat; iki boyutlu görüntüler, robotik cerrahide ise üç boyutlu görüntüler eşliğinde yapılıyor.

ÇOK DAHA MALİYETLİ
Günümüzde, laparoskopik sistemler; üç boyutlu özel ekranlar, özel gözlükler ve teleskoplar yardımı ile robotik cerrahiye benzetilmeye çalışılıyor.
Dr. Mirnezami ve arkadaşları; 2010 yılında, robotik cerrahi ile gerçekleştirilen kalın bağırsak ameliyatlarını konu alan 17 ayrı çalışmayı analiz etti. Buna göre; robotik girişimlerin, laparoskopik cerrahiye göre dezavantajlı yanları olduğunu belirttiler. Ekibin değerlendirmesine göre; robotik cerrahide ameliyat süreleri uzuyor ve ameliyatın maliyeti daha artıyor. Avantajları ise; hastanede daha az kalma süresi, ve açık ameliyata dönme oranlarının daha az olması.

KOMPLİKASYONLARDA FARK YOK
Dr. Yang ve arkadaşları ise; robotik cerrahi ile yapılan kalın bağırsak ameliyatlarında kan kaybının daha az olduğunu, ancak komplikasyonlar açısından iki teknik arasında fark olmadığını vurguluyor.

CERAHIN BİLGİSİ VE TECRÜBESİ ÖNEMLİ
Robotik cerrahi yapan cerrahların büyük çoğunluğu, zaten minimal invaziv cerrahi veya laparoskopik cerrahi (kansız ameliyat) teknikleri üzerinde deneyimlidir. Ancak cerrah ve ekibinin; robotik cerrahi tekniklerini uygulayabilmesi için dünyada kabul görülen özel bir eğitim programından geçmesi gerekiyor.
Robotu, operasyonda cerrah kumanda ediyor. Ameliyatın başarısı, tamamen cerrahın becerisiyle orantılıdır.

CERAHIN EL TİTREMESİ SORUNU KALKAR
Robotik cerrahinin açık ameliyattan farkı nedir?
Açık ameliyatta, hastanın vücudunda geniş bir kesi açılıyor. Robotik cerrahide ise laparoskopik cerrahide olduğu gibi; küçük deliklerden bazı aletler sokularak ameliyat gerçekleştiriliyor. Robotik cerrahinin açık cerrahiye göre en büyük üstünlüğü; hassas ameliyatlarda, cerrahın el titremesinin hastaya yansımamasıdır. Robotik cerrahi, maliyet yönünden dezavantajlı olması nedeniyle henüz çok yaygınlaşmadı. Ancak, robot cihazlarının sayısı arttıkça, bu cerrahi de yaygınlaşacaktır.

ROBOTLAR HANGİ AMELİYATLARDA KULLANILIR?
Genel cerrahi: Kalın bağırsak kanseri, bağırsak ameliyatları, makat sarkması, dalak ameliyatları, böbreküstü bezi, tiroid ve paratiroid cerrahisi, şişmanlık ve reflü ameliyatları ve pankreas kistlerinde tercih edilir.
Üroloji: Robotik cerrahinin en yaygın olarak kullanıldığı tıp dalıdır. Prostat kanserlerinde, mesane ve böbrek ameliyatlarında (nefrektomi) kullanılır.
Kulak-burun-boğaz hastalıkları: Özellikle baş ve boyun tümörlerinde uygulanır.
Kadın hastalıkları: Miyom, rahim ameliyatları ve jinekolojik kanserlerde sık kullanılır.
Kalp ve damar cerrahisi: Tek damar koroner arter bypass ameliyatı, aort girişimleri ve mitral kapak değişiminde robotlardan yararlanılır.
Göğüs hastalıkları: Akciğer kanserinde.

ROBOTİK CERRAHİDE İŞLEM UZUN AMA KAN KAYBI AZ!
Dr. Maeso ve arkadaşları; robotik cerrahi ile laparoskopik cerrahiyi karşılaştıran, 2 bin 166 hastayı içeren 31 bilimsel çalışmayı inceledi. Buna göre, özellikle mide ve şişmanlık cerrahisi ameliyatlarında; robotik cerrahinin, laparoskopik cerrahiye kıyasla teknik yönden cerraha daha kolaylık sağladığı ortaya çıktı. Dr. Xiong ve arkadaşları; mide kanseri nedeniyle 268 hastayı robotik cerrahi ile, 650 hastayı laparoskopik teknikle ameliyat etti. Ekip, robotik cerrahi ile ameliyat süresinin uzadığını, ancak kan kaybının azaldığını belirtiyor.

YARIN: EN DENEYİMLİ CERAH KAÇ YAŞINDADIR?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Robotun eli, cerrahın elinden daha mı iyidir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN