İlk adımını 50 yıl sonra attı

Çocukken geçirdiği beyin felci nedeniyle 50 yıldır tekerlekli sandalyeye mahkum olan kadın, Uzunköprü Devlet Hastanesi'nde gördüğü tedavinin ardından yürümeye başladı.

Giriş Tarihi: 11.5.2013 12:56 Güncelleme Tarihi: 11.5.2013 12:58
, AA muhabirine yaptığı açıklamada 3 yaşında beyin felci geçirdiğini belirterek, hastanede 5 ay süren fizik tedavinin ardından 53 yaşında ilk adımını attığını söyledi.

Yürüyemediği zaman zarfında büyük sıkıntılar çektiğini anlatan Dalkılıç, tedavi için birçok yere başvurduğunu kaydetti.

Dalkılıç, tekrar yürüyebilmek için yapılan tedavilerin olumsuz sonuçlandığını dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Tedavi için son kez Uzunköprü Devlet Hastanesi'ne başvurdum. Burada hayatım değişti. Doktorum, yürüme zorluğu çeken hastalar için sihirli bir melek. Sihirli meleğin dokunuşuyla yürüdüm. Allah razı olsun beni bu duruma getirdikleri için. Tedavimden, doktorlardan ve personelden çok memnunum. Buraya geldiğimde ayağa kalkamıyordum, yürüyemiyordum. Şimdi yürüteçler yardımıyla yürümeye başladım. Ayakta durabiliyorum. Bu tür hastalığı olan kişiler, yürüyemeyenler asla umutsuzluğa kapılmasın. Herkes tedaviyi denesin."

"HASTAMIZIN DUYGULARINI HAREKETE GEÇİRDİK VE YÜRÜMESİNİ SAĞLADIK"

Uzunköprü Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Gülşah Yaşa Öztürk de Huriye Dalkılıç'ın hastaneye geldiğinde yürüyemediğini söyledi.

Öztürk, hastanın yürüme umudunun olmadığını ifade ederek, "Hastamıza öncelikle kilo verdirdik. Kaslarını güçlendirdik. Huriye hanımın duygularını harekete geçirdik ve yürümesini sağladık" diye konuştu.

Dalkılıç'ın ayakta durabildiğini ve yürüteç yardımıyla yürümeye başladığını aktaran Öztürk, hastayı yakında taburcu edeceklerini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk adımını 50 yıl sonra attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN