Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şok yapanlar dikkat!

Memorial Şişli Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Serap Bos Çetin, olumsuz etkilerden korunmak için şok lerin tercih edilmemesi gerektiğini belirterek, uzun vadede ve kontrollü olarak düzenli kayıpları hedeflenmesi gerektiğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 13.5.2013 16:03 Güncelleme Tarihi: 13.5.2013 16:09

Memorial Hastanesi'nden yapılan açıklamaya göre, yaz yaklaşırken kışın alınan ları kısa sürede vermek isteyenler çareyi şok lerde arıyor. Ancak, uzun süreli açlık, tek tip beslenme ya da aşırı sıvı tüketimine dayalı bu diyetler, kalp hastalıkları başta olmak üzere pek çok sağlık sorununa neden oluyor.

Memorial Şişli Hastanesi Dahiliye Bölümü'nden Uzman Dr. Serap Bos Çetin, bilinçsizce uygulanan düşük kalorili diyetlerin ölüme kadar gidebilecek ciddi tablolara neden olabileceğini belirterek, çok kısa sürede aşırı derecede kilo kaybına yol açan beslenme programlarının zararlarını şöyle sıraladı:

"Uzun süreli açlık sonrasında vücutta yaşanan ani su kaybı; halsizlik, düşüklüğü ve baş dönmesine neden olmaktadır. leri uygulayan kişilerde baş ağrısı ve konsantrasyon bozukluğu görülebilmektedir. Düzensiz kilo alıp vermenin sonucunda oluşan kalıcı kilo fazlalığı, insülin direncine sebep olarak şeker hastalığı riskini artırmaktadır. Uzun süreli açlık, midede gastrit ve yanma gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Özellikle mevsim geçişlerinde uygulanan şok diyetlerin sonucunda görülen kansızlık, saçların güçsüzleşmesiyle birlikte hızla dökülmesine neden olmaktadır.

Protein içerikli diyetlerde vücut yağ dengesi bozularak, kolesterol yüksekliği ortaya çıkabilmektedir. Sadece su içmeye yönelik diyetlerde oluşabilecek "su zehirlenmesi", bilinç kaybına varabilecek sonuçlar ortaya çıkabilir. Bütün bu olumsuz etkilerden korunmak için şok diyetler tercih edilmemeli, uzun vadede ve kontrollü olarak düzenli kilo kayıpları hedeflenmelidir. Diyet programı, bir beslenme ve diyet uzmanı ile birlikte düzenlenmeli; uygun bir egzersiz programı desteği ile kilo kaybının kalıcı olması sağlanmalıdır."

"ŞOK DİYETLER ANİ KALP KRİZİ NEDENİ"

Doç. Dr. Özlem Batukan Esen ise kısa sürede hızlı kilo kaybına neden olan şok diyetlerin, kalp rahatsızlıklarını da tetikleyebildiğini ifade ederek, şok diyetlerin kalbe zararlarına dikkati çekti.

Şok diyetlerin tansiyon dengesizliklerine ve vücudun elektrolit (sodyum, potasyum) dengesinin bozulmasına neden olarak kalp ritim problemlerine yol açabileceğini belirten Esen, "Ritim problemi gelişen kişilerde; çarpıntı, fenalık hissi, baş dönmesi, göz kararması gibi belirtiler görülebilir. Uzun süren açlık, kan basıncı ve kan şekeri düzensizliklerine neden olup kalp krizlerine yol açabilir" şeklinde bilgi verdi.

Esen, nın dikkatli kullanılması gerektiğini vurgulayarak, "Bu ilaçların bazıları, kalp ritmi problemlerini tetikleyici etkiye sahiptir. Bu nedenle uzman doktor gözetiminde kullanılmaları gerekir. İdrar söktürücü ilaçlar ile kilo vermeye çalışıldığında da kalpte ritim bozuklukları ortaya çıkabilir" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şok diyet yapanlar dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN