Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kabızlık ve ishale dikkat

Giriş Tarihi: 17.5.2013

Kalın bağırsak kanserinden korunmak için; 50 yaşından sonra herkes beş yılda bir kolonoskopi, yılda bir kez ise rektal muayane ve gaitada gizli kan testi yaptırmalı

Günümüzde kalın bağırsak ya da kolon kanseri olarak da bilinen kolorektal kanserler; görülme sıklığı açısından kanser türleri arasında üçüncü sıradadır. Hatta bu hastalık; bazı ülkelerde ikinci sıraya bile yerleşmiş durumdadır.

TANI YAŞI 62'DİR

Kolorektal kanserlerde tanı yaşı 62'dir. Yaş ilerledikçe risk oranı yükselir. Hastalık, çocukluk yaşlarında ise seyrek görülür. Bu kanser türünün çok sık görülmesi nedeniyle; 50 yaşından sonra herkesin kolorektal testleri yaptırması gerekiyor. Bunlar; uygulaması son derece basit olan ve doğru sonuç veren testlerdir. Özellikle birinci dereceden akrabalarında kolorektal kansere rastlananların; bu testleri ihmal etmemesi çok önemli. Ayrıca ailesinde polip hastalığı ve ülseratif kolit olanlar da yüksek risk grubu içindedir.

POLİP KANSERLEŞEBİLİR
İyi huylu da olsa ileride kansere dönüşme ihtimali olan prekanseröz hastalıklar da vardır. Örneğin epitelyal polipler (kolorektal mukozunun saplı yada sapsız çıkıntısı), basit bir iltihabı gösterebildiği gibi; prekanseröjen bir polip de olabilir. Hiperplazik (kansere dönüşme ihtimali olan) poliplerin, 40 yaşın üzerinde görülme oranı yüzde 75'tir. Bu poliplere erkeklerde, kadınlara oranla dört kat daha fazla rastlanıyor. Hiperplazik poliplerin çapları yaklaşık 5 milimetredir. Daha büyük çaplara ulaşmış poliplerin kansere dönüşme riski daha fazladır. Dolayısıyla polip tespit edilen hastaların, sıkı kontrol altında tutulmaları çok önemlidir.

MUKOZAYI GEÇMEZSE İYİ

Hereditel kanserler (ailevi kolorektal kanser) tüm vakaların yüzde 6-10'unu oluşturur. Hastalığın evrelendirilmesinde; tümörün bağırsak duvarında ulaştığı en derin mesafe baz alınır. Lezyon; mukozayı geçmediyse, hastalık son derece iyi seyreder. Geçmişse bütün tedavi yaklaşımları yapılmalıdır. Cerrahi müdahale sırasında çıkartılan piyesin sağlam dokudan uzakta olması, iyi gelişme olarak görülür.

AİLEDE VARSA TESTLERE 10 YIL ÖNCE BAŞLANMALI
Kolon kanserine karşı, 50 yaşın üzerindeki erişkinlere; beş yılda bir flexible kolonoskopi yaptırmaları öneriliyor. Ulusal Kanser Enstitüsü'ne göre; bu yaş grubundakilerin yılda bir kez de parmakla rektal muayene ve gaitada gizli kan testi yaptırması gerekiyor. Bu arada ailesinde kolon kanseri olanlarda; kolonoskopik tarama, 10 yıl daha önceye alınmalıdır. Polipi olanların ise senede bir kez kolonoskopi yaptırması gerekiyor.

İSHAL VEYA KABIZLIKLA KENDİSİNİ GÖSTERİR
Kolorektal kanserlerde klinik bulgular; bağırsaktaki tıkanmanın, delinmenin veya kanamanın kolonda bulunduğu yere göre önem kazanır. Hastalığın seyrinde; dışkılama alışkanlıklarında değişiklikler ortaya çıkabilir. Kolonun sağ tarafında konumlanmış kanserde ishal daha ön plandayken; sol kolon kanserlerinde kabızlık görülür.

GAZ VE KİLO KAYBI DA GÖRÜLÜR

Hastalıkta en sık görülen ikinci belirti ise kanamadır. Sağ kolon kanserlerinde anemiye yani kansızlığa da rastlanır. Sümükleşmiş bir görüntüsü olan kanlı dışkı da kanserin teşhisinde önemli bir veridir. Sabah saatlerinde ishal olması uyarıcı niteliktedir. Tenezm adı verilen dışkılama duygusuyla tuvalete giden hastanın tüm çabasına rağmen dışkılayamaması da çok sık görülen belirtilerdendir. Ayrıca sık dışkılama, dışkı çapındaki değişiklikler, gaz, kötü koku, kilo kaybı da klinik bulgular arasındadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kabızlık ve ishale dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN