Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milyonda bir görülen hastalıktan erken tanı kurtardı

Kütahya'da, milyonda bir görülen "erişkin still" hastalığına yakalanan 26 yaşındaki kadın, erken tanı sayesinde ölümcül riske sahip bulunan rahatsızlığından kurtuldu.

Giriş Tarihi: 17.5.2013 17:59

Kübra Akıncı (26), yaklaşık 1,5 ay önce vücudunda kaşıntı, döküntü ve kızarıklık şikayetleriyle Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurdu.

Yrd. Doç. Dr. Cüneyt Kahraman tarafından muayene edilen Akıncı'nın, "erişkin still" hastası olduğu belirlendi. O günden bu yana hastanede gözetim altında tutulan kadın, "erken tanı" konulması ve verilen ilaçlar sayesinde hastalığı yendi.

Kahraman, erişkin still hastalığının, dünyada yaklaşık bir milyon kişiden 1,6'sında görüldüğünü söyledi. Tanının erken konulması dolayısıyla Akıncı'nın, tedaviye cevap verdiğini dile getiren Kahraman, şöyle devam etti:

"Şu anda çok rahat ve onu taburcu etmek üzereyiz. Bu hastalık tüm vücutta, özelikle iç organlarda ciddi bir şekilde karşımıza çıkan bir hastalık. Dünyada birçok vaka, geç tanı konulduğu için karaciğer ve dalak büyümesi olabiliyor. Bu hastamızda kısa sürede bu tanı konulduğu için bu rahatsızlıklara kapılmadan önledik. Şu anda ciddi bir problemimiz yok, tedavisine devam ediyoruz. Bu hastalığın tedavisinin geç konulması veya hastanın tedaviyi reddetmesi durumunda kalp zarında, akciğer zarında ve iç organ zarlarında karaciğer ve dalak büyümesiyle çok ciddi bir durum oluşturur. İlk etapta direkt ölüme neden olmasa da yan etkileriyle ölüme sebebiyet verebilir."

Kahraman, hastalığın belirtilerinin sürekli yükselen ve alçalan ateş, vücudun herhangi bir bölgesinde döküntü, hafif kaşıntılı, geniş kızarık alerji şeklindeki döküntüler olduğunu sözlerine ekledi.

"KEMİKLERİM KIRILIYORMUŞ GİBİ OLUYORDU"

Akıncı da yaklaşık 1,5 ay önce vücudunda kaşıntı, döküntü ve kızarıklıklar oluştuğunu anlattı. Bu yüzden eklemlerini bükemediğini ifade eden Akıncı, şöyle konuştu:

"Kemiklerim kırılıyormuş gibi oluyordu. Boynum, sırtım, ellerim, ayaklarım her tarafım tutuluyordu. Üşümeyle gelen bir şeydi. Önce üşüyordum, daha sonra her tarafım kasılıyordu. Hastaneye müracaat ettim, enfeksiyon bölümüne yatırıldım. Buradan Cüneyt bey devraldı. İki gün içinde verdiği ilaçlar beni ayağa kaldırdı. Sonra ağrılarım azalmaya başladı. Şu anda iyiyim, kızarıklıklarım olmuyor."

Akıncı, rahatsızlığının ilk günlerinde günlük ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığını ancak şimdi durumunun iyi olduğunu ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milyonda bir görülen hastalıktan erken tanı kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN