Hamilelikte baş ağrısının ilacı yürüyüş

Son zamanlarda yapılan çalışmalar; egzersizin migren ataklarından korunmada ilaç kadar etkili olduğunu gösteriyor. Prof. Dr. Selekler, hamile kadınlara; baş ağrısına karşı yarım saat yürümelerini öneriyor

Giriş Tarihi: 21.5.2013
Memorial Ataşehir Hastanesi Baş Ağrısı Merkezi Prof. Dr. Macit Selekler; hamilelikte yaşanan migren ağrıları hakkında bilgi verdi:
Migren atakları çoğu kadında, özellikle de gebeliğin ilk üç ayından sonra düzelme gösteriyor. Az sayıdaki kadında ise ataklar gebelikte daha da kötüleşiyor. Hatta bazı kadınlar, ilk migren ataklarını gebelikte yaşayabilir.

İSTİRAHAT EDİN

Kullanılabilecek ilaçların sayısı kısıtlı olduğu için, gebelikte tedaviden ziyade migrenden korunma ana prensip olmalıdır. Kadın daha gebe kalmadan migren tetikleyicilerine karşı hayatını modifiye etmelidir.
Yapılacak ilk şey; baş ağrısı günlüğü tutmayı öğrenmektir. Günlük; migreni neyi tetiklediğini size öğretir. Günlüğünüzü doktorunuz ile beraber gözden geçirmek ise, baş ağrısı ile mücadelede ek ve bilimsel taktikler edinmenizi sağlar.
Baş ağrısı günlüğü özellikle baş ağrısından önceki son 24 saatte ne yediğinizi, nerede olduğunuzu ve neler yaptığınızı size hatırlatır. Stres, yorgunluk, uyku düzensizliği, öğün atlamak, susuz kalmak, parlak ışıklar, gürültü, kirli hava, hava basıncı değişiklikleri; migren tetikleyicileri arasındadır.
Eğer ağrınız hafiften başladıysa, karanlık ve sessiz bir yerde istirahat edin. Uyursanız daha iyi olur çünkü önemli sayıda migren atağı, uyku ile sonlanıyor. Kahve içmek ve beraberinde 'paracetamol' içeren ilaç kullanmak, atağınızın önüne geçebilir.
Son yıllarda yapılan çalışmalarda; egzersizin migrenden korunmada ilaç kadar etkili olduğu tespit edilmiştir. Ancak önerilen egzersizler; ağır ve zorlu spor aktiviteleri değildir. Yüzme, yürüyüş, bisiklete binme en idealleridir. Hamile bir kadının yapabileceği en basit fiziksel aktivite ise yürüyüştür. Her gün yarım saatlik yürüyüş, migren ataklarına iyi gelir.

AĞRILAR GEBELİKTE AZALABİLİR
Sadece regl döneminde migren atağı yaşayanların ağrılarının, gebelikte düzelme olasılığı fazladır. Bu, gebelikte östrojenin dalgalanma göstermemesi ve sürekli yüksek seviyelerde kalması ile ilişkilidir. Hem regl döneminde, hem de regl dönemi dışında atak yaşayanlar için ise başka tetikleyiciler söz konusudur.

YOGA VE AKUPUNKTUR DA ETKİLİ
Hamilelik ve emzirme döneminde migrenden korunmada alternatif tedavi yöntemleri de vardır. Bu tedavilerin çoğunluğu Uzakdoğu kökenlidir. Batı toplumlarında en sık uygulanan yöntemler; bitkisel tedavi, akupunktur, homeopati, masaj, meditasyon ve yogadır. Akupunktur; Batı ülkelerinde en sık kullanılan alternatif tedavi yöntemidir çünkü üzerinde çok bilimsel çalışma yapılmıştır. Çalışmaların sonucunda; akupunkturun migren ve gerilim-tipi baş ağrısında etkili olduğu ileri sürülmektedir.
Yoganın da migren tedavisinde etkili olduğunu iddia eden çalışmalar vardır. Yogayı paket program gibi düşünebiliriz; içinde hem meditasyon, hem de fiziksel aktiviteyi barındırır.

EMZİREN ANNENİN MİGREN ATAĞI GEÇİYOR
Emzirme; bebeğin gelişimi, annenin ise yumurtalık ve meme kanserinden korunması için çok faydalıdır. Emzirmenin, migren hastaları açısından da iyileşmeyi sağlayan bir etkisi vardır.

ÖSTROJEN SEVİYESİ SABİT KALIYOR
Anne eğer doğumdan sonra emziriyorsa; menstruel döngü baskılanır. Östrojen bu durumda sürekli olarak düşük seviyede kalır ve dalgalanmalar görülmez. Muhtemelen migren ataklarından korunmayı sağlayan da sabit seyreden östrojen seviyesidir. Verilere göre; doğum sonrası ilk ayda, emzirmeyen hastaların yüzde 100'ünde migren atakları tekrar ortaya çıkarken, emziren hastalarda bu oran yüzde 43'lere kadar iner.

BİTKİLER DÜŞÜKLERE NEDEN OLABİLİR
Migrene iyi gelen bitkiler de vardır. Ancak hamilelikte bitkileri tamamen zararsız düşünmemek gerekir.

ZARARSIZ DEĞİL

Bitkide etkin olan kısım; bir kimyasal yapıdır. Örneğin feverfew adlı bitkinin baş ağrısına iyi geldiğini bildiren bilimsel çalışmalar mevcuttur. Feverfew, özellikle ateş ve artrit gibi hastalıklar için de yüzlerce yıldır kullanılan bir bitkidir. Ancak bu bitkinin tarihte, kadına düşük yaptırmak için kullanıldığı da olmuştur. Bu nedenle bitkisel tedaviyi hiçbir zaman tamamen zararsız ya da doğal bir tedavi olarak düşünmemelisiniz.

PARACETAMOL ZARARSIZDIR
Hamilelik döneminde güvenle kullanılabilecek ilaçların 'paracetamol' ile kısıtlı olmasının en önemli nedeni, diğer ilaçların bebek için zararlı olması değil; söz konusu ilaçların bebek için zararlı olup olmadığının tam olarak bilinmemesidir. Ancak dokuz aylık gebeliği, üçer aylık üç döneme ayırdığımızda; her üç ay için kullanılabilecek ve kullanılmayacak ilaçlar mevcuttur.

YARIN:
HAVA DEĞİŞİMLERİ VE BAŞ AĞRISI
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamilelikte baş ağrısının ilacı yürüyüş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN