Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tıp tarihine geçti

Oyuncu 'nin i önleme amaçlı iki memesini de aldırmasının yankıları sürerken benzeri bir haber İngiltere'den geldi. 53 yaşındaki bir İngiliz iş adamı, kanser riskini artıran BRCA 2 inin varlığını öğrendikten sonra aynı amaçla ını aldırdı.

Giriş Tarihi: 21.5.2013 10:27 Güncelleme Tarihi: 21.5.2013 10:28

Evli ve çocuklu olan iş adamı, dünyada, önlem amaçlı olarak "sağlıklı" ını aldıran ilk kişi olarak tıp tarihine geçti. Habertürk'ün haberine göre; başkent Londra'daki Araştırmaları Enstitüsü'ndeki testler sonucunda in varlığını öğrenen iş adamının "Ailemde prostat kanseri var. Onların kaderini yaşamak istemiyorum" dediği ve doktorlardan prostatını almasını istediği açıklandı.

"DOĞRU OLAN ŞEYİ YAPTIK"

ı yapan cerrah Roger Kirby, "Ameliyat sırasında prostatında sağlıksız bir durum gözlemlemedik. Ancak, BRCA 2'nin yapısını ve hastanın aile fertlerindeki kanser vakalarını göze aldığımızda en doğru olan şeyi yaptık" dedi.

Kestane büyüklüğünde salgı bezi olan ve mesanenin altında yer alan prostatın alınması erkeklerde kısır kalmaya, kimi zaman da ereksiyon bozukluklarına neden olabiliyor.

Annesini kanserden kaybeden ünlü yıldız , BRCA 1 genini taşıdığını öğrenmiş ve geçtiğimiz günlerde her iki memesini de aldırmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tıp tarihine geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN