Sıcaklık artışı baş ağrısını tetikliyor

Prof. Dr. Selekler; hava sıcaklığındaki 5 derecelik yükselmenin, migreni tetiklediğini söylüyor: Her 5 derecelik artışla hastaneye başvuran hasta sayısında yüzde 7.5 artış oluyor

Giriş Tarihi: 22.5.2013
Memorial Ataşehir Hastanesi Baş Ağrısı Merkezi'nden Prof. Dr. Macit Selekler, atmosferdeki değişikliklerin baş ağrısı üzerindeki etkilerini anlattı:
Yaz aylarında migren ataklarının sıklığı artar. Hava sıcaklığında yaşanan her 5 derecelik artışta, baş ağrısı nedeniyle acile başvuran hasta oranının yüzde 7.5 arttığı söylenebilir. Soğuk hava ile ortaya çıkan baş ağrılarını da sinüzite yormamak gerekir çünkü soğuk hava migren ataklarını tetikler.

GÜNEŞTEN KORUNUN

Migren hastalarının yaşantılarını mevsimlere göre uyarlaması gerekir. Özellikle yaz aylarında güneşten korunmak için; güneş gözlüğü takmak, şapka giymek, şemsiye kullanmak, ısı ve nemin fazla olduğu günlerde mümkün olduğunca dış ortamda bulunmamak ve yeteri kadar sıvı almak fayda sağlayacaktır. Kış aylarında ise başı soğuktan korumak gerekir.
Günlük hava değişimlerinin atakları tetiklemesi; mevsimlerin migren ataklarını tetiklemesinden farklıdır. Bazı migrenliler; hava koşullarından çok hava durumundaki ani değişikliklerin ataklarını tetiklediğini söyler. Örneğin; yağmurlu bir günün ardından gelen güneşli bir gün, migren atağını tetikleyebilir. Çünkü hem ısı, hem basınç, hem de nem oranında değişiklik olmuştur.
Temiz hava, insan sağlığı için temel gereksinimlerden biridir. Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlemelerine göre; hava kirliliği nedeniyle her yıl dünyada toplam 2 milyon erken ölüm gerçekleşmektedir. İnsan sağlığı açısından önem taşıyan ajanlar; karbon monoksit, ozon, nitrojen dioksit, sülfür dioksit ve havada asılı duran küçük partiküllerdir.
Akciğerlerden kana karışan havanın kirli olması, özellikle kalp ve akciğer hastalığı bulunanlar için risk teşkil eder. Kanın oksijenlenmesini bozan her türlü faktör, baş ağrısına sebep olmaktadır.
günün uzaması

MİGRENİ ETKİLER
Günlerin uzayıp kısalması; uykuuyanıklık sürelerinde ve diğer günlük rutinlerde birtakım değişimlere neden olur. Migrenlilerin beyinleri ileri derecede hassas olduğundan; diğer insanlar üzerinde etkisi olmayan dalgalanmalar, migrenlilerde ataklara neden olabilir.

OKSİJEN DÜŞERSE ATAKLAR ARTAR
Yağmur öncesi bulutlu havalarda barometrik basınç düşer. Bunun tersine açık ve sakin ilkbahar günlerinde, barometrik basınç yükselir.
Basınç değişiklikleri, havadaki oksijen seviyesini de etkiler. Yüksek bölgelere çıkıldıkça, atmosferik basıncın düşmesi ile oksijen seviyesi de düşer.
Yüksek rakımlı bölgelerde baş ağrısının ortaya çıkması, oksijen seviyesinin düşmesi ile ilişkilendirilmiştir.

HAVA KİRLİLİĞİ AĞRI NEDENİ
1996'da hava kirliliği ve baş ağrısı hakkında yapılan çalışmada; karbonmonoksit ve nitrojen dioksit ile baş ağrısı arasında ilişki olduğu gösterilmiştir. 2000'li yıllardaki çalışmalarda ise en sık; karbonmonoksit ve baş ağrısı arasındaki ilişki tespit edilmiştir. Karbonmonoksit dışında; nitrojen dioksit, sülfür dioksit ve küçük partiküllerin de ağrıyı tetiklediği belirtilmiştir.

ALERJİSİ OLANLAR DAHA ÇOK ETKİLENİR
Özellikle Nisan ve Mayıs aylarında migren ataklarında artışlar çok sık görülür. Mevsim alerjileri, migren için potansiyel tetikleyicilerdir.
Polenler sinüslerde inflamasyona yol açar. Üst çene ve yüzde oluşan ağrılar, migren atağını tetikleyebilir. Eğer baharın gelmesiyle birlikte gözlerde sulanma, burunda akıntı ve tıkanıklık ortaya çıkıyorsa; kişinin alerji tedavisi görmesi, migren ataklarını da engelleyecektir.

YÜKSEK NEM ORANINA DİKKAT
Nemli hava terlemeyi güçleştirir. Terleme ile vücut soğutulamadığından; sıcak çarpması, halsizlik, dehidratasyon ve metabolik problemler ortaya çıkar. Yüksek nem; küf, bakteri, virüs, mantar ve ev akarlarının artışı ile hava kirliliğine de yol açar. Yüksek nemin; migren ataklarını niye tetiklediği tam olarak bilinmemekle beraber, bu faktörlerin etkili olduğunu düşünülüyor.

YARIN: BAŞ AĞRISI GÜNLÜĞÜ
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıcaklık artışı baş ağrısını tetikliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN