hastalarını rahatlatacak çalışma

Giriş Tarihi: 22.5.2013 14:14

() hastalarının geri ödeme listesine alınması için kampanya yürüttükleri üç tan ikisinin listeye alınması için çalışma yürütülüyor.

Türkiye'de sayılarının 40 bine ulaştığı, bunların büyük bölümünün ise 20-40 yaş arası kişilerden oluştuğu tahmin edilen hastalarının kullandığı "Fingolimod", "Natalizumab" ve "Dalfampridine" etken maddeli ların, geri ödeme listesine alınmasına yönelik kampanya başlatılmıştı.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu yetkililerinden alınan bilgiye göre, Türkiye'de ruhsatı olan "Fingolimod"un geri ödeme listesine alınması için üretici firmanın Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) yaptığı başvuruyla ilgili değerlendirme sürüyor. Halen Yurtdışı İlaç Fiyat Listesi'nde bulunan ve Türk Eczacıları Birliği (TEB) vasıtasıyla getirilen ilacın her kutusuna devlet bin 880 avro ödüyor.

RUHSAT İÇİN İNCELEME SÜRÜYOR

"Natalizumab" etken maddeli ilaç için üretici firmanın yaptığı ruhsat başvurusu da Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Farmakoloji Komisyonunun gündeminde. Yurtdışı İlaç Fiyat Listesinde yer alan ve TEB'in getirdiği söz konusu ilacın her kutusu için devletin ödediği miktar bin 880 avro.
"Dalfampridine" etken maddeli ilaç için ise üretici firmanın henüz ruhsat başvurusu yapmadığı, TEB tarafından getirilen ilaca SGK 675 avro ödüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MS hastalarını rahatlatacak çalışma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN