Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Radyasyonun en azı bile güvenli değil

Bilgisayarlı tomografide kullanılan radyasyonun, hiçbir miktarının güvenli olmadığı belirtiliyor. Dr. John W. Gofman, en düşük seviyedeki radyasyonun bile kansere neden olabildiğini savunuyor

Sıradan tıbbi X ışınlarına göre, çok daha yüksek çözünürlüklü görüntü alınabilmesini sağlayan CT taraması yani bilgisayarlı tomografinin kullanımı, son yıllarda hızla artıyor. Bu durum; CT taraması sırasında yayılan radyasyon miktarının kanser yapıcı etkileriyle ilgili tartışmaları da beraberinde getiriyor. Bazı doktarlar, radyasyonun kanser riski oluşturmayacak kadar düşük olduğunu savunurken, bazı tıp otoriteleri de DNA'ya verdiği hasar nedeniyle radyasyonun kanser oluşumuna yol açtığını belirtiyor.

DÖRT KAT DAHA FAZLA
CT taramasının sanılandan dört kat daha fazla radyasyon yaydığını ve hiçbir şekilde güvenli olmadığını savunan doktorlardan biri de Dr. John W. Gofman... Dünyanın önde gelen tıp ve nükleer bilim adamlarından biri olan Dr. Gofman; California Üniversitesi ve Berkley'deki moleküler ve hücre biyolojisi bölümlerinin de onursal profesörü... Dr. Gofman'ın, radyasyon ve kanser vakaları arasındaki ilişkiyi ele alan birçok araştırması bulunuyor. Dr. Gofman'ın araştırmaları; ne kadar az olursa olsun, radyasyonun hiçbir miktarının güvenli olmadığını gösteriyor.

SANILANDAN DAHA FAZLA
Dr. Gofman'ın çalışmalarında elde ettiği verilerin diğer raporlardan farkı; tıbbi radyasyonun neden olduğu kanser vakalarının çok daha fazla olduğunu ortaya koyması. Ayrıca Dr. Gofman; tıbbi prosedürler nedeniyle radyasyona maruz kalmanın, kanserin ve Amerika'daki iskemik kalp hastalığının en önemli nedeni olduğu sonucuna varmıştır.

ANORMAL BÜYÜME

Radyasyonun en çarpıcı etkilerinden biri; arteriyel hücrelerin anormal şekilde çoğalmasına neden olmasıdır. Arterleri kaplayan hücrelerin anormal gelişimi, arterlerin daralmasına neden olabilir. Dr. Gofman'ın çalışmalarında, X ışınlarının kansere ve kardiyovasküler hastalıklara nasıl neden olduğu ayrıntılı biçimde ortaya kondu. Dr. Gofman, düşük seviyedeki radyasyonun bile ne kadar tehlikeli olabileceği hakkında uyarılarda bulundu.

X IŞINLARININ ETKİLERİ TARTIŞMA KONUSU OLDU
Dr. Gofman'ın radyasyonun biyolojik etkileri hakkında 1960'lı yıllarda yürüttüğü çalışmalar, o dönemde konunun sıkça tartışılmasına neden oldu. O yıllarda Dr. Gofman'ın kanser vakalarıyla ilgili çalışmalarının ardından; Atom Enerjisi Kurumu ve birçok tıbbi kuruluş, X ışınlarının vücutta herhangi bir hasara neden olmadığını savundu. Şiddetli itirazların ardından Dr. Gofman, çalışmalarını kalp hastalıkları alanında devam ettirdi.

DAMARLARDA KAN PIHTILARINA NEDEN OLUR
Radyasyon, kalp hastalığına nasıl neden olur? Dr. John Gofman'a göre, tıpkı kansere neden olduğu şekilde... Radyasyon, DNA'ya hasar verir. Bu durumda arterlerdeki DNA'da, radyasyonla harekete geçen değişiklikler meydana gelir. Bunun sonucunda arterlerde; 'aterom' olarak bilinen, kanser benzeri bir oluşum görülür. Ateromlar ve lipitler arasındaki etkileşmenin arterleri bloke ettiği ve kan pıhtılarına neden olduğuna inanılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Radyasyonun en azı bile güvenli değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN