Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ni önlüyor

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Namık Kemal Eryol, "Haftada 3 gün, 20 dakika na maruz kalmak, vücudun ihtiyacını karşılar ve ni önler" dedi.

Giriş Tarihi: 3.6.2013 15:05 Güncelleme Tarihi: 3.6.2013 15:13

Eryol, özellikle çocukluk çağında uzun süreli güneşe maruz kalmanın deri kanseri riskini artırdığını söyledi. Terlemeye bağlı olarak gelişen aşırı su ve tuz kaybının da yaşlılar ile ve kalp hastaları için tehlikeli olduğuna dikkati çeken Eryol, bu tür zararların riskli gruptaki bireylerin güneşe yanlış saatlerde uzun süre maruz kalması durumunda ortaya çıktığını kaydetti.

Havaların ısınmasıyla birlikte güneşe maruz kalma noktasında zamanlama ve süre ile ilgili yapılan uyarıların akılda "güneş zararlıdır" şeklinde kaldığını ve insanların güneşten kaçmasına neden olduğunu ifade eden Eryol, şöyle devam etti:

"Güneş, insan vücudu için çok gerekli olan n doğal kaynağıdır. D vitamini eksikliği hipertansiyon, metabolik sendrom, şeker hastalığı, damar sertliği ve kalp krizlerine yol açabilir. Haftada 3 gün, 20 dakika güneşe ışığına maruz kalmak, vücudun D vitamini ihtiyacını karşılar ve ni önler. Endüstrileşen toplumlarda insanlar daha çok kapalı ortamlarda bulundukları için güneşten uzaklaşmak zorunda kalıyor. Bu durum özellikle kilolu, esmer ve yaşlılarda D vitamini eksikliğine zemin hazırlıyor. Özellikle diyet zorunluluğunun bulunduğu yaşlılık döneminde gıdalarla D vitamini alımında da yetersizlik yaşanıyor ve bunun neden olduğu riskler daha fazla görülebiliyor."

Güneşin zararlı etkilerinin çok fazla olmadığı saat 11.00'den önce ve 16.00'dan sonra güneşlenmenin yeterli olacağını belirten Prof. Dr. Namık Kemal Eryol, "Doğal hayat kaynağı güneş, faydalarıyla da gündeme getirilmelidir. Sadece zarar verici etkileri değil, şeker, hipertansiyon, kalp krizi gibi çağımızın hastalıklarının gelişmesini önlemedeki etkilerinin de kamuoyu tarafından bilinmesi gerekiyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneş ışığı kalp krizini önlüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN