Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yolcuların korkulu rüyası hareket hastalığı

Tatile çıkmadan önce dikkat! Gemi, uçak ve otobüs seyahatlerinde sıkça görülen hareket hastalığı, vücudun dengesini bozarak bulantıya neden oluyor

Giriş Tarihi: 15.6.2013
Uçağa veya arabaya bindiğinizde bulantı hissedebilir hatta kusabilirsiniz. Bu duruma hareket hastalığı veya taşıt tutması denir. Kulak Burun Boğaz Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bahadır Baykal, birçok insanın yolculuğunu kabusa çeviren bu hastalıkla ilgili Cosmopolitan dergisine bilgi verdi.

BEYNE ZIT MESAJLAR GİDER
Bazen etkileri yolculuk sonrasında bile devam eden bu hastalık; iç kulakta sıkça görülen bir bozukluktur. Genellikle taşıt hareketlerine bağlı olarak ortaya çıkan bu hastalık sonucunda denge bozulur ve kişi bedensel hareketlerini konumlandırmakta güçlük çeker. Hareket hastalığının ana belirtileri; bulantı, kusma ve baş dönmesidir. Yan belirtileri ise; terleme, panikleme, huzursuzluk ve sıkıntıdır. Bu belirtiler; merkezi sinir sistemine diğer sistemlerden zıt mesajlar gelmesiyle ortaya çıkar. Örneğin; fırtınalı bir havada uçak yolculuğu yapıyorsunuz ve uçağınız hava akımından dolayı sallanıyor. Gözleriniz bu hareketi algılayamaz çünkü gördüğünüz tek şey uçağın içi. Bunun sonucunda beyniniz birbiriyle uyuşmayan mesajlar alır ve belirtiler de burada ortaya çıkar. Hareket hastalığı tehlikeli bir durum değildir ancak kişiyi rahatsız eden ve yaşamı belli ölçülerde engelleyebilen bir durumdur. Genellikle hastalığın bulguları, hareketin durmasıyla ortadan kalkar. Bazen seyahatten birkaç gün sonra bile bulantı-kusma görülebilir.

UZAğA BAKMAK İYİ GELİR
Eğer araba sizi tutuyorsa kitap okumayın ya da zıt yöndeki koltuklara oturmayın. Arabanın ön tarafında oturup uzaklara bakabilir veya geminin güvertesine çıkıp ufku izleyebilirsiniz. Uçakta ise hareketin en az olduğu, kanat üstüne denk gelen koltukları tercih edin. Yolculuktan önce keskin kokulardan, baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durun.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yolcuların korkulu rüyası hareket hastalığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN