Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlık için lığa 5 dakika ara

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Salim Yüce, ların uzun süreli kullanımında kulakta meydana gelen terleme nedeniyle oluşacak enfeksiyonların, işitme kayıplarına yol açabileceğini belirterek, her 60 dakikada en az 5 dakika cihazın çıkarılarak kulağın havalandırılmasını önerdi.

Giriş Tarihi: 17.6.2013 11:46 Güncelleme Tarihi: 17.6.2013 13:39
Yüce, işitme ve denge organı kulağın fonksiyonlarına zarar veren pek çok dış etken bulunduğunu söyledi. Bunlardan birinin de aşırı gürültüye maruz kalmayla ortaya çıkan "akustik travma" olduğunu ifade eden Yüce, özellikle müzik çalarlar veya cep telefonlarından la yüksek sesle müzik dinlemenin işitme kayıplarına yol açtığına dikkati çekerek, "Müzik, kısık sesle ve iç kulağı rahatsız etmeyecek şekilde dinlenmeli. Konuşma
sesimizin şiddeti yaklaşık 30, bağırma sesimiz ise 60 desibeldir. lıkla 60 desibelin üzerinde saatlerce müzik dinleyecek olursak, iç kulaktaki işitme hücrelerinde tahribat oluşur. Bu da işitme kaybına yol açar. Çok sayıda genç, bu şikayetlerle polikliniğimize başvuruyor" diye konuştu.

Dış kulağa oturarak sesi direkt kulak zarına ve iç kulağa yönlendiren kulak içi cihazların estetik görünümü dolayısıyla gençler tarafından tercih edildiğini dile getiren Yüce, bunun yerine kulağın tamamını kapatan kulaklıkların kullanılmasını tavsiye etti.

KULAKLIKLAR TEMİZ TUTULMALI

Kulaklıkların inin çok önemli olduğunu vurgulayan Yüce, rutin temizliğinin yapılması gerektiğini ancak birçok kişinin bunu ihmal ettiğini söyledi. Kulakta enfeksiyon oluşmaması için kullanılan cihazların temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Yüce, şunları kaydetti:

"Kulaklık temizlenmediğinde, yüzeyi mikropların üremesi için uygun ortama dön��şür. Yine kulaklık ne kadar temiz olursa olsun saatlerce kulağımızdan çıkarmadan kullanmaktan kaçınmalıyız. Kulaklıkların uzun süreli kullanımında kulakta meydana gelen terleme nedeniyle oluşacak enfeksiyonlar, geçici hatta kalıcı işitme kayıplarına yol açabilir. Kulakta çınlama ve uğultu ile dış kulak yolunda ödem oluşabilir. Enfeksiyonun yol açacağı apse nedeniyle şiddetli ağrılar yaşanabilir. Bu aşamada hastalarımıza kulaklık kullanımını yasaklıyoruz. Kulaklıkla saatlerce müzik dinleyen, telefon görüşmesi yapan gençlerin, her 60 dakikada en az 5 dakika bu cihazları çıkararak kulaklarını havalandırmaları, enfeksiyon riskini ortadan kaldıracaktır."

Yüce, kulaklığın kişisel eşya olması ve ikinci kişiler tarafından kullanılmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık için kulaklığa 5 dakika ara
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN