Türkiye'nin en iyi haber sitesi

bile yapıyor

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Allerji-İmmünoloji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emel Kurt, bazı kişilerde vücut ısısından farklı ısıda teması sırasında ciltte kızarıklık, kaşıntı, kabarıklıklık ve hatta nefes darlığı gibi şikayetlerin görüldüğü "su si"nin ortaya çıkabileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 17.6.2013 11:57 Güncelleme Tarihi: 17.6.2013 11:57

Prof. Dr. Kurt, sayısı az da olsa bazı kişilerde ile temas sonucu cilt si oluşabildiğini anlattı.

"Su bile içsem yarıyor, kilo alıyorum diyenler olduğunu biliyoruz. Peki hiç 'su bile alerji yapıyor' diyen duydunuz mu?" ifadelerini kullanan Kurt, bu türde alerjik reaksiyonların genelde, havuz ya da denize dalma veya atlama sonrası, duş aldıktan sonra gerçekleştiğini kaydetti. Kurt, şöyle konuştu:

"Su alerjisi, genelde vücut ısısından farklı ısıda (sıcak veya soğuk) temas eden suyun sıcaklığının etkisi ile oluşmaktadır. Ancak daha nadir olarak suyun kendisi de sıcaklıktan bağımsız olarak ciltte alerjiye yol açabilir. Bu kişiler için havuz ve deniz tatili hatta duş alma gibi eylemler sonucunda, ciltte kabarıklık, kızarıklık, kaşıntı hatta nefes darlığı şikayetleri görülebilir."

ONLAR SUYUN ALERJİ YAPTIĞINI BİLMİYOR

El yıkamanın su alerjisine neden olmadığını aktaran Kurt, hastaların bir çoğunun alerjinin sudan kaynaklandığını bilmediğini dile getirdi.

Kurt, bu alerjinin daha çok, yaz aylarında ortaya çıktığını ifade ederek, hastaların ilgili uzman hekime başvurarak, ilaç tedavisine başlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Su bile alerji yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN