Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlıklı kozmetik kullanma yolları

Prof. Dr. Ümit Ukşal; epilasyondan hemen sonra kullanılan deodarantın, meme kanseri ile bağlantısı olduğunu vurguluyor. Ukşal; 16 yaşından küçüklere de deododorant önermiyor

Giriş Tarihi: 17.6.2013
Kadınlarda meme kanseri görülme sıklığının artması ve tümörlerin eskisine göre memenin üst dış bölümünde iki kat daha fazla görülmesi; meme kanseri ile deodorantların arasında bir ilişkinin olabileceği ihtimalini akıllara getiriyor. Universal Alman Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ümit Ukşal; bu ilişki hakkında bilgiler verdi:

KESİN DEĞİL AMA...
Meme kanseri ile terlemeyi engelleyici kozmetiklerin arasında bir ilişkinin var olabileceği 12 yıl önce öne sürüldü. Meme kanserlerinde tümörlü hücrelerin, meme dokusunun koltuk altına yakın kısmında daha sık görülmesinin; koltuk altına sürülen deodorant ve antiperspirantların içindeki alüminyumdan kaynaklanabileceği iddia edildi.
2001-2012 yılları arasında bu konuyla ilgili 60'dan fazla tıbbi araştırma yapıldı. Ancak alüminyum bileşiği içeren antiperspirantların, meme kanserine yol açtığı kesin olarak kanıtlanamadı. Ancak çok erken yaşlarda koltuk altı tüylerinin tıraş edilmesinden sonra sürülen antiperspirantların; deriden emilerek meme dokusuna gidebileceği ve bunun kanser için risk faktörü taşıdığı tahmin ediliyor.
Epilasyon yöntemi olarak tercihiniz ne olursa olsun; koltuk altı tüylerinizi temizledikten sonra en az iki gün sadece su ve sabun kullanın. Deodorantı daha sonraki günlerde kullanın.
Çocukların cildi daha ince olduğu için kimyasal maddeler daha kolay geçebiliyor. Dolayısıyla 16 yaşının altındaki çocuklar; deodorant ve terleme önleyici antiperspirantları kullanmamalıdır. Lazer epilasyon da 18 yaşından önce yapılmamalıdır.
Ergenlik çağında koltuk altı tüylerinin çıkması ile beraber hormonların etkisiyle kokulu salgı yapan apokrin bezler de salgı yapmaya başlar. Bu yaşlardan itibaren koltuk altının sık sık sabunla yıkanması ve tüylerin temizlenmesi gerekiyor.

DEODORANT ÖNCESİ KOLTUK ALTI YIKANMALI
Tüylerin uzun olması; hem kötü kokuya, hem bakterilerin üremesine, hem de bazı cilt hastalıklarının oluşmasına zemin hazırlayabilir.
Tüyler başlangıçta makasla kesilerek kısaltılabilir ve deriye zarar vermeyecek yöntemlerle; örneğin dikkatlice tıraş edilerek veya tüy dökücü kremler sayesinde temizlenebilir.

TAHRİŞ EDEBİLİR

Her deodorant kullanımı öncesinde; koltuk altlarının su ve sabunla yıkanıp kurulanması ve sonrasında yeniden deodorant sürülmesi gerekiyor.

Pudralı, jel ve mum deodorantların sık sık ve üst üste sürülmesi deride tahriş ve gözeneklerde tıkanmaya neden olabiliyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlıklı kozmetik kullanma yolları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN