Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüzerken kulaklara dikkat

MedicalPark Hastanesi Kulak, Burun ve Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Fatih Oğhan, gölet, ve kanal gibi durgun suları serinlemek için kullananları birtakım tehlikelerin beklediğine dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 23.6.2013 09:47 Güncelleme Tarihi: 23.6.2013 09:50

Yaz tatilinin gelmesi ile birlikte lere ve lara akın eden vatandaşların kulak ve burunlarına su kaçmaması için dikkati olmalarını isteyen Doç. Dr. Fatih Oğhan, temiz olduğu takdirde denize gönül rahatlığıyla girilebileceğini söyledi.

Deniz suyunun temiz olması halinde sinüsleri açtığını, bazı hastalıkların tedavisinde faydalı olduğunu ifade eden Oğhan, 'Deniz suyu yararlı, ama havuz suları ters etki yapar. Havuzun kimyasalları veya her şeyi çok iyi olsa bile sinüzit ve alerjik nezle hastalıkları olanlar için çok zararlı. Kulağında problem olan kişilerin çok dikkat etmeleri gerekir. Günümüzde tercih edilen deniz suları bile sanıldığı kadar masum olmayabiliyor. Yüzücü kulağı diye adlandırılan dış kulak yolu ağrılı iltihaplar, enfektif konjonktivit de dediğimiz göz iltihapları, kulak ve genital bölge gibi yerlerde ları, kirli suyu yutan kişilerde gastroenterit ve ishaller, üst solunum yollarında her türlü enfeksiyon şikayetleri görülebilir' dedi.

Tuzlu suyun kulak yolunun asit-baz dengesi üzerine olumsuz etki yaparak dış kulak yolunda enfeksiyona sebebiyet verdiğini hatırlatan Oğhan, kulak yolundaki kirin deniz suyu ile şişerek kulak tıkanmasına ve kendinizi çok keyifsiz hissetmenize yol açabileceğini söyledi. Oğhan, 'Kulak zarı delik olan hastalar yaz aylarında kirli sulardan ciddi enfeksiyonlar kapabilmekte, bu enfeksiyonlar kulak akıntısı, uğultu, işitme kaybı, baş dönmesi ve kulak ağrısı şeklinde kendini gösterebilmektedir. Bu hastalara tavsiyemiz yüzerken silikonlu kulak tıkaçları ve bone kullanmaları, mümkünse kafalarını suya sokmamaları şeklinde olacaktır. Bazen basit enfeksiyonlar tedavi edilmediğinde, hastalık 'içinden çıkılmaz' hale gelebilmektedir. Bu yüzden serinlemek için yüzmeyi seçen herkese tavsiyemiz durgun olmayan suları tercih etmeleri' diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzerken kulaklara dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN