'Bademciktir geçer ateştir düşer' demeyin!

Giriş Tarihi: 28.6.2013
Boğaz ağrısı, halsizlik ya da ateş gibi önemsenmeyen küçük şikayetler bazen çok önemli hastalıkların habercisi olabilir! Hematoloji Uzmanı Dr. Güner; "Bazen bu şikayetler löseminin belirtisi olabilir" diyor. İşte Güner'in çocuklarda çok sık görülen lösemi hastalıyla ilgili verdiği bilgiler: ÜÇ

GÜNDE HAFİFLEMELİ

Lösemi yani kan kanseri artık günümüzde yeni tedavi yöntemleri sayesinde amansız hastalık olmaktan çıktı. Bu hastalığın tedavisi için artık yurtdışına gitmeye de gerek kalmadı. Türkiye'de her türlü ilaç ve tedavi yöntemi var. Tedavilerde yüzde 80 oranında başarılı sonuçlar alıyoruz.
Lösemi belirtilerinin atlanmasının en önemli nedeni; şikayetlerin birçok basit hastalıkla aynı olması. Hasta halsizlik hissedebilir, ateşlenebilir, boğazı ağrıyabilir. Bademcik iltihabı, faranjit ya da sinüzit şikayetleri olabilir.
Eğer verilen tedaviye cevap yoksa, ateş bir türlü düşmüyorsa, boğaz ağrısı geçmiyorsa, mutlaka kan sayımına bakılmalı. Normalde antibiyotik tedavisinin 48-72 saat içinde etkisini göstermesi gerektiği unutulmamalı. Bu konuda hem hastanın ve yakınlarının, hem de hekimin uyanık olması gerekiyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bademciktir geçer ateştir düşer' demeyin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN