Anne adaylarına önemli uyarı

Türk Ebeler Derneği Genel Başkanı Nazan Karahan, anne adaylarının yaz aylarında günde 3 litre içmeleri gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 29.6.2013 13:00

Karahan, yaz aylarında artan sıvı ihtiyacının karşılanmamasının gebelikte idrar yolu enfeksiyonları, kabızlık, veya gibi pek çok problemi beraberinde getireceğini anlattı.

Gebelerin egzersiz yaparken her 15-20 dakikada mutlaka sıvı almaları gerektiğine dikkati çeken Karahan, şöyle konuştu:

"Yaz aylarında sıcaklıklar arttıkça ler ısıdan diğer insanlara göre daha çok etkileniyor. Gebelik ilerledikçe kilo ve vücut ısısı yüksek olduğu için sıcaktan korunmak daha da önemli oluyor. Anne adayları yaz aylarında günde 3 litre, yaklaşık 15 bardak içmelidir. Yaz aylarında dışarı çıkarken ince giysiler giymelidir. Zorunlu olmadıkları durumda güneşin dik geldiği saatlerde dışarı çıkmamalıdır. Sıcakta terlemeyle beraber nemli kalan bölgelerde enfeksiyon artışına dikkat edilmeli ve sık aralıklarla ılık duş almak, iyi kurulanmak gerekmektedir."

Karahan, gebelerin yaz aylarında taze sebze ve meyve ile az yağlı ve az tuzlu yiyecekler yemeleri gerektiğini, protein desteği için ise et, süt ve yoğurt tüketiminin yararlı olacağını sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anne adaylarına önemli uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN