Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kullananlar dikkat!

Giriş Tarihi: 1.7.2013 15:48 Güncelleme Tarihi: 1.7.2013 15:49

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nurşen Yüksel, "Yaz aylarında kontak kullanan kişilerde kuru göz hastalığı alevleniyor" dedi.

Yüksel, uzun süre klimalı ortamlarda bulunmanın sağlığı için olumsuz sonuçlar doğurabildiğini belirterek, gözün yapısı gereği ıslak olması gerektiğini söyledi.

Kitap okurken, bilgisayara bakarken veya televizyon izlerken göz kırpma sayısında azalma meydana geldiğini ifade eden Yüksel, bu nedenle göz yaşı filminin düzgün bir şekilde oluşmaması nedeniyle yanma, batma ve kızarıklık gibi şikayetlerin ortaya çıktığını kaydetti.

Prof. Dr. Yüksel, kontak lerin de göz yaşını kullandığını dile getirerek, "Yaz aylarında kullanan kişilerde kuru göz hastalığı alevleniyor" diye konuştu.

Lenslerin yumuşaklığını koruyabilmesi için göz yaşına ihtiyaç duyduğunu belirten Yüksel, "Yaz aylarında ofiste klimalı ortamlarda daha fazla
bulunduğu için uzun süre kontak lens takıldığında şikayet artıyor. Bu tip şikayatleri olan kişiler, ek olarak günde 3-4 kez yapay göz yaşı damlaları
kullanmalılar" şeklinde konuştu.

"GÖZ KIRPMA REFLEKSİ DÜZENLİ OLARAK YAPILMALI"

Yüksel, kontak lens kullanmayan insanlarda bile çalışma ofislerindeki klimalı ortamlardan olumsuz etkilendiğine vurgu yaptı.

Lensin, kuruyan gözde kıvrılarak farklı bir lokasyona göçtüğünü anlatan Yüksel, şunları söyledi:

"Bu durum göze zarar verebilir. Lensin kıvrılarak üst lokasyona göçmesi kornea tabakasını çizilebilir. Lens, korneanın üzerine yerleşiyor, bu tabakanın üzerinde kuruluğa bağlı epitel dökülmesi daha sonra da kornea enfeksiyonları oluşabilir. Bu durum, korneada istemediğimiz sorunlar ortaya çıkarıp bunlar kalıcı korneal patolojilerin sebebi olabilir. Kontak lensin gözde durabilmesi için göz kırpmalarımızı düzenli olarak yapmak lazım."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lens kullananlar dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN