Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Torununun pedini kullanan dedeler var

Altına kaçırma; özellikle ileri yaşlardaki erkeklerin hayatını kabusa çeviriyor. Bu korku yüzünden evinden dışarı çıkamayan, hatta torununun pedini bile kullanan dedeler var

Giriş Tarihi: 1.7.2013
Bazı erkekler büyük bir dram yaşıyor; idrarlarını tutamıyor, çaresizlik içinde bu durumdan kurtulmanın yollarını arıyorlar. Aile Hekimi Uzm. Dr. Eren Eroğlu; 'inkontinans' olarak bilinen idrar kaçırma sorunuyla ilgili önemli bilgiler verdi:

YAŞLILIK DİYEMEYİZ

'İnkontinans'a sebep olan hastalıklar ileri yaşla birlikte daha sık görülüyor. Örneğin; erkeklerdeki idrar kaçırmanın başlıca nedeni olan prostat hastalıkları ileri yaşlarda ortaya çıkıyor. Kadınlarda ise çok doğum yapmış olmak ve perine kaslarının zayıflaması, idrar kaçırma nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Fakat hiçbiri yaşlılığın doğal hali değil ve katlanılması gerekmiyor.
Günümüzde yaşlılık sınırını 80'nin üzerine taşıdık. Bu da 'inkontinans' sorunu olabilecek kişilerin hâlâ yaşamda aktif rol üstlendiklerini gösteriyor.
İdrar kaçırma yüzünden evinden uzun süre ayrılamayan insanlar, torununun pedini kullanan dedeler var. Bu insanlar her an idrar kaçırma endişesiyle psikolojik bir izolasyon yaşıyorlar.
'İnkontinans' tiplerini üçe ayırmak mümkündür; stres, taşma ve acil inkontinans. Fakat kişiyi aralarında sosyal olarak en fazla sıkıntıya yol açan; acil tipteki idrar tutamamadır. Hastalar tahmin etmedikleri zamanlarda aniden idrar ihtiyacı hissediyor ve bazen de tuvalete yetişme fırsatı bulamayabiliyorlar.
Bu sorun için üretilmiş emici pedlerden ya da iç çamaşırlardan kullanmaya başlamak; kişiyi özgürleştirmesi ve özgüveninin yerine gelmesi için çok etkildir. Fiziksel egzersizler ve doğru beslenme de işe yaramaktadır.

CİNSEL İSTEĞE KET VURUYOR
İdrar kaçıran kişinin ruh hali ve sosyal yaşamdan uzak durması; aile fertlerini de olumsuz yönde etkiliyor. Yapılan araştırmalara göre; eşi 'inkontinans' olan karı ya da koca da, aynı hasta kişi gibi depresyona giriyor.
Cinsellik 20 yıl öncesine göre daha ileri yaşlarda da sağlıklı olarak sürdürülebilen bir bedensel işlev haline geldi. Orta yaş ve üzerindeki insanlar; cinselliği sağlıklı bir şekilde yaşayabiliyor. İdrar kaçırma ise doğrudan cinsel fonksiyonla ilişkili olmasa bile; anatomik yakınlıktan dolayı ve kendine güvene verdiği ağır hasar yüzünden cinsel istek ve performansta olumsuzluklara yol açabiliyor.

KÖPRÜ TRAFİĞİ BİLE BÜYÜK SORUN OLUYOR
'İnkontinans'ın derecesine göre değişmekle birlikte birçok insan kendini belirli bir çevreye hapsediyor. Amaç; tuvaletten uzaklaşmamak ve yabancı bir ortamda kendilerini utandıracak bir pozisyona düşmemek. Bu kısıtlama, bırakın kültürel ve sosyal amaçlı faaliyetleri; günlük ihtiyaçlarını gidermeye yönelik işleri bile kısıtlayacak hale gelebilir. Toplu taşımayı kullanamamak, seyahat edememek, alışverişe gidememek sık rastlanan sakınmalardır. Sırf bu yüzden köprü trafiğini hesaplayan hastaları biliyorum.
Aile içerisinde bireylerin birbirine destek olması; yaşamın kolaylaştırılması açısından büyük önem taşıyor.

UTANDIKLARI İÇİN DOKTORA BAŞVURMUYORLAR
İdrar tutamama şikayeti ile doktora başvurup tıbbi yardım alanların oranı düşük. Bunun birinci sebebi bu durumu doğal bir yaşlanma süreci saymaları, ikincisi ise rahatsızlıklarını doktora bile söylemekten utanmaları. O nedenle idrar kaçıranlarla ilgili net rakamlara ulaşmak ne yazık ki mümkün değil. Ancak tahmini olarak hastaların yüzde 15'inin doktora başvurduğunu düşünüyoruz.

SORUN DOĞUMLA BİRLİKTE DÜZELİYOR
Hamilelik haricindeki idrar kaçırma durumunu kalıcı ve geçici diye sınıflamak pek doğru değil. Gebelik sırasındaki anatomik değişiklikler ve karın içi basıncının artmış olması nedeniyle ortaya çıkan inkontinans; doğumla birlikte düzeliyor. Fakat diğer inkontinans tipleri, eğer altta yatan sebep düzeltilmediyse, kronik olarak devam edebiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Torununun pedini kullanan dedeler var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN