Tarihin en büyük araştırması

Almanya 2014 yılından itibaren tarihinin en büyük araştırma projesini başlatacak.

Giriş Tarihi: 2.7.2013 09:38

Araştırma toplamında 20 yıl sürecek. Her yıl 200 bini aşkın katılımcı araştırma bünyesinde sorgulanıp olacak. Araştırmanın hedefi, toplum ları olarak bilinen , ve i önceden tespit edip yöntemleri geliştirmek.

Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanı Johanna Wanka yaptığı açıklamada, araştırmanın bu güne kadar Almanya'daki araştırmalar arasında en kapsamlısı olduğunu belirtti. Araştırmanın çok büyük bir şans olduğunu açıklayan Bakan, "Kanser gibi toplum hastalıklarındaki bilgi birikimimizi geliştirmek için çok büyük bir fırsat." dedi.

"Bu fırsatı hastalıkları daha iyi önleyebilmek için değerlendirmemiz gerekiyor." diyen Wanka, 2011 yılında Almanya'da ölüm sebeplerinden dörtte birinin kanserden olduğuna dikkat çekti.

2011 yılında Almanya'da yaklaşık 221 bin 600 kişi kanserden hayatını kaybetmiş. Proje bünyesinde, kronik hastalıkların temeli ve toplum üzerindeki etkileri araştırılacak. Katılımcıların 20 ile 69 yaş arasında olmaları gerekiyor. Araştırma Almanya'da 18 ayrı tıp araştırma merkezinde gerçekleştirilecek. Hazırlanmış olan soru kitapçıklarını tam olarak dolduran katılımcılar, daha sonrasında check-up dan geçecek. Proje bedeli toplamında 210 milyon Euro.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihin en büyük sağlık araştırması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN