Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneş yanığına sakın bunları sürmeyin!

Giriş Tarihi: 6.7.2013 14:12 Güncelleme Tarihi: 6.7.2013 14:23

Düzce İl Sağlık Müdürlüğü, güneş yanıklarında deriye yağ, salça, yoğurt ve diş macunu sürülmemesi gerektiği söyledi.

Düzce İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, deriye hasar vereceği için güneş yanıklarından kaçınılması gerektiği bildirilirken, 'Uzun süreli güneş ışığına maruz kalındığında deri kızarık, ağrılı ve aşırı derecede sıcaktır. Eğer etkilenen kişide ateş, su toplanması ve şiddetli ağrı varsa veya 1 yaşından küçükse en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Güneş yanığından korunmak için güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınılmalı, güneş yanığı olan yerler soğuk su ile silinmeli etkilenmiş bölgelere nemlendirici tıbbi losyon sürülmelidir. Yağ, salça, yoğurt ve diş macunu gibi maddeler kesinlikle sürülmemeli, su topları patlatılmamalıdır' denildi.

İl Müdürlüğü isilik ile ilgili olarak ise şunlar aktarıldı: 'Sıcak ve nemli havalarda aşırı terlemeye bağlı olarak derinin tahrişidir. Her yaşla görülmekle birlikte sıklıkla bebeklerde görülür. Küçük kızarıklar şeklindedir. Sıklıkla, boyun, göğüs, dirsek iç yüzü gibi kıvrım yerlerinde görülür. Kızarık bölgeler kuru tutulmalı, daha serin ve daha az nemli ortam sağlanmalıdır.'

Güneşin geç dönem etkileri ile ilgili olarak ise 'Güneş ışınlarının sağlık üzerine oldukça önemli olumlu etkileri mevcuttur. Uzun süre maruz kalındığında olumsuz etkilerde ortaya çıkabilir. Ciltte erken yaşlanma, gözde katarakt gelişimi, deri kanseri ve güneş lekelerinin ortaya çıkması bu olumsuz etkilerindendir' denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneş yanığına sakın bunları sürmeyin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN