Kronik hastalığı olanlara yüksek rakımda piknik uyarısı

Giriş Tarihi: 6.7.2013 16:25

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Topbaş, dağ, yayla ve yüksek köylere günübirlik gidenlerin genellikle piknik yapmayı tercih ettiğini, piknikte aşırı gıda almanın, yağlı ve tuzlu gıdalardan oluşan ızgara türü yiyecekleri fazla tüketmenin bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirebileceğini belirtti.

Prof. Dr. Topbaş, sıcaklar ve artan nemin etkisinden kurtulmak için vatandaşların dağ ve yaylalara çıktığını, metabolizmanın dengesini etkileyen kısa süreli rakım değişikliklerinin, kronik sağlık sorunları yaşayanlar için risk oluşturabildiğini söyledi.

Kronik sağlık sorunu yaşayanların yüksek rakımlı yerlere çıkarken dikkatli olması gerektiğini dile getiren Topbaş, şöyle devam etti:

"Dağ, yayla ve yüksek köylere günübirlik gidenler genellikle piknik yapmayı tercih ediyor. Piknikte aşırı gıda almak, yağlı ve tuzlu gıdalardan oluşan ızgara türü yiyecekleri fazla tüketmek bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Rakım arttıkça gıda tüketimi de artar. Buralara günübirlik çıkan hipertansiyon, kalp yetmezliği, şeker ve kronik akciğer hastalığı bulunanlar, rakım farkıyla değişebilen beslenme alışkanlığından dolayı sorunular yaşayabilir.''

Topbaş, yüksek rakımlı yaylalarda günübirlik ziyaretten daha ziyade daha uzun kalışların metobolizma açısından önemli olduğunu kaydederek, şunları ifade etti:

"Uzun süreli kalışlar metabolizmanın ortama uyum sağlaması açısından daha sağlıklı sonuçlar ortaya çıkarır. Ayrıca, aşırı yemekten vatandaşların yine da kaçınması gerekiyor. Her şeyi ölçülü yapmak sağlık açısından büyük önem taşıyor'' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kronik hastalığı olanlara yüksek rakımda piknik uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN