Türkiye'nin en iyi haber sitesi

öncesi ucuz tatlı uyarısı

Giriş Tarihi: 7.7.2013 15:26

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, öncesi halkı, ucuz ve sağlıksız ortamda imal edilen tatlılardan uzak durmaları konusunda uyardı.

Gök, yaptığı yazılı açıklamada, gıda üreticileri tarafından tatlandırıcı olarak kullanılan ve pancar şekerinden daha ucuz olduğu için tercih edilen mısır şurubu şerbetiyle, kimyasal işlemlerden geçirilerek elde edilen yapay tatlandırıcılarının kalp ve damar sağlığını önemli ölçüde tehdit ettiğini vurguladı.

Yaz sıcaklarında tutan vatandaşların gün boyunca açlık ve susuzlukla "ilahi bir imtihan verdiğini" ifade eden Gök, açlığın kan şekerini olumsuz yönde etkilediğini ve vücudun tatlıya ihtiyaç duyduğunu belirtti.

öncesi halkı, ucuz ve sağlıksız ortamda imal edilen tatlılardan uzak durmaları konusunda uyaran Gök, şunları kaydetti:

''Vatandaşlarımızın Ramazan sofralarının tadını bozmamak adına, yüzde yüz doğal pancar şekerinden üretilen tatlıları tüketmeleri yönünde uyarmayı vicdani bir sorumluluk olarak kabul ediyoruz. Bir tarafta doğal pancardan üretilen şeker, diğer tarafta ise kimyasal işlemlerden geçirilerek elde edilen yapay tatlandırıcıları halkımızın tercihine bırakıyoruz. Sağlıksız ve merdivenaltı diye tabir edilen ortamlarda üretilen tatlıları tüketmek genizde ve midede yanma olmak üzere obeziteye bağlı kanser, kalp rahatsızlıkları gibi birçok hastalığa davetiye çıkarabilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ramazan öncesi ucuz tatlı uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN