Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oruç ve sıcak havalarla hipertansiyon riski artıyor

Giriş Tarihi: 12.7.2013

Hipertansiyon; göz, böbrek, kalp ve atardamarlarda hasara neden olabiliyor. Yüksek tansiyon hastaları; güneşte fazla kalmamalı ve mümkünse oruç tutmamalı

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Songül Özer; hipertansiyonun riskleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi:

İNME SEBEBİ
Tansiyon yükselmesi de denilen hipertansiyon; sinsi bir seyir gösterebilir. Vücutta atardamarlarda, kalpte ve böbreklerde bozulmalara yol açabilir. Halk arasında inme denilen beyin rahatsızlığına veya kalp krizine kadar giden büyük problemlere sebep olabilir. Yaz aylarında oruç nedeniyle uzun süre aç kalınması ve sıcak hava; hipertansiyon hastalarını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, hipertansiyon hastalarının oruç tutmamaları ve güneşte kalmamaları gerekir.
Obezite, aşırı alkol tüketimi, ailede hipertansiyon olması, yüksek miktarda tuz tüketimi, yaş, stres, insülin direnci, düşük potasyummagnezyum ve kalsiyum alımı; hipertansiyon riskini artırır.
Hipertansiyon çoğu zaman belirti vermeden sinsice, yıllarca devam edebilir. Ancak vakaların küçük bir kısmında; ilk zamanlarda belli belirsiz baş ağrıları, baş dönmesi nöbetleri ve burun kanamaları görülebilir.

KÜÇÜK TANSİYON 12'NİN ÜZERİNDEYSE DOKTORA GİDİN!
Küçük tansiyonun 120 mmHg üzerinde olduğu durumlarda, mutlaka acil tıbbi müdahale gerekir. Çünkü göz, böbrek, kalp ve atardamarlardaki hasar, ciddi boyutlara ulaşabilir.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oruç ve sıcak havalarla hipertansiyon riski artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN