Ayak kokusunun inanılmaz faydası

Giriş Tarihi: 18.7.2013 14:45 Güncelleme Tarihi: 18.7.2013 15:23

Yıllardır sivrisineklerle böcek ilacı, yatak ağı veya ilaçlarla savaşıldı. Uykumuzu böldüler, her tarafımızı kaşındırdılar. Ama artık daha ilginç bir mücadele yöntemi önerildi.

ABD'de sivrisineklerle mücadelede ilginç bir çalışma yapıldı. Bilim insanları sivrisineklerle ayak kokusunu kullanarak mücadele edilebileceğini ileri sürdü.

Yıllardır sivrisineklerle böcek ilacı, yatak ağı veya ilaçlarla savaşıldı. Ama artık daha ilginç bir mücadele yöntemi önerildi. Uzmanlara göre ölümcül sivrisinekli hastalıklarla mücadele aracının insan ayağının pis kokusu olabilir.

Laboratuvar ortamında yapılan çalışmada uzmanlar tropikal hastalık yayan sivrisineklerin sıtma taşımayan sivrisineklere göre insan kokusundan daha fazla etkilendiği belirtildi. Bu böceklerin diğerlerine göre üç kat daha fazla sıtma paraziti taşıdığı tespit edildi.

Yeni bulgularla hastalık taşıyan sivrisineklerin hedef alınıp onlara karşı önlem alınabileceği ifade edildi. Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu'ndan Dr. James Logan "Pis kokulu ayak bundan sonra çok faydalı olabilir. Artık sivrisineklere nasıl tuzak kuracağımıza yönelik yeni bir yöntem oluşturulabilir" dedi.

Daha çok Afrika ülkelerinde olmak üzere dünyada her yıl 600 bin insanın sıtma nedeniyle öldüğü tahmin ediliyor. Uzmanlar sivrisineklerin insan kokusuna geldiğini uzun zamandır bildiklerini ama onları neyin çektiği konusunda bilgi sahibi değillerdi. Enfekte sivrisineklerin toplam sivrisineklerin yüzde 1'i olduğu kaydedildi.

Uzmanlar gönüllü insanları bir torba içine yerleştirip onlardan sıcak ortamda oluşan koku örnekleri aldı. Daha sonra bu kokular ile bozulmamış kokuları bir tüpe yerleştirip sivrisinekleri serbet bıraktı. Araştırma sonunda bu sivrisineklerin pis kokulu tüplere yöneldiği tespit edildi.

Uzmanlar bundan sonraki araştırmada bu kokuların kimyasal bileşimini araştırıp sentetik sivrisinek tuzağı oluşturmak amacında olduklarını açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayak kokusunun inanılmaz faydası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN