Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'e dikkat!

Gün geçtikçe yaygınlaşan hastalığı, karaciğer iltihabı olarak biliniyor. Doç. Binnur Kaya, 'Hastalık bazı insanlarda hiç belirti vermeyebilir, dikkat' diyor.

Giriş Tarihi: 24.7.2013 12:40 Güncelleme Tarihi: 24.7.2013 12:42

Karaciğer iltihabı olan '' hastalığının en sık nedeninin ler olduğun söyleyen Doç. Dr. Binnur Kaya, Türkiye'de en az 3 milyon 'li ve 750 bin 'li hasta olduğuna dikkat çekti.

Hepatit'in bazı hastalarda hiçbir belirti vermezken bazılarında halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma, sarılık, eklem ağrıları ve kaşıntı gibi belirtiler gösterdiğine dikkat çeken Kaya, "Mevcut tedaviler, virüsün çoğalmasına baskılayarak, karaciğerdeki hasarın ilerlemesini yani sirozu ve karaciğer kanseri gelişmesini önleyebiliyor" dedi.

VİRÜSTEN KORUNMANIN YOLLARI

Tüm cerrahi müdahaleler sırasında kullanılan malzemeler, en iyi koşullarda sterilize edilmeli. Diş tedavileri sırasında kullanılan malzemelerin iyi sterilize edildiğinden emin olmalı. Berber ve kuaför salonlarında kullanılan manikürpedikür aletleri vb. malzemelerin mutlaka temizliği sağlanmalı. Jilet ve ustura uçları tek kullanımlık olmalı. Tüm gebelere gebelik sırasında hepatit testleri yapılmalı, şayet bağışıklığı yoksa Hepatit B için aşılanmalı.

Kaynak: Takvim

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hepatit'e dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN