Türkiye'nin en iyi haber sitesi

418 çocuk bekliyor

Türkiye'de kayıtlı 418'i çocuk olmak üzere toplam 663 hasta, ile için sıra bekliyor.

Giriş Tarihi: 26.7.2013 13:35 Güncelleme Tarihi: 26.7.2013 13:38
Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Arif Kapuağası, Türkiye'de nin, hayati önem taşıdığını, bunun için verici sayısının artması gerektiğini söyledi.

Kemik iliğinin, periferik kanda kök hücre verilmesi, kemik iliği ya da gebelerden doğumda alınan kordon kanı şeklinde elde edilebildiğini ifade eden Kapuağası, bağışçıdan anestezi altında ameliyathane ortamında kemik iliğine girildiğini ve kök hücrelerin izole edildiğini dile getirdi. Kapuağası, bağışçının bu yöntemden çekinmesi halinde periferik kandan kök hücre ayrıştırmasını yaptırabileceğini anlatarak, "Vericilere aşı yapılıyor ve aşı sayesinde kemik iliğindeki kök hücrelerin kana geçmesi sağlanıyor" dedi.

GEÇEN YIL TOPLAM 2 BİN 593 NAKİL YAPILDI

"Türkiye'de şu anda toplam 663 hasta kemik iliği nakli için sıra bekliyor, bunlardan 418'i çocuk" açıklamasında bulunan Kapuağası, nakillerin
geçmiş yıllara oranla artış gösterdiğine dikkati çekti. Kapuağası, "2012 yılında toplam 2 bin 593 kemik iliği nakli yapıldı. Bundan birkaç yıl önce bu rakamlar, bin 500'lerdeydi" diye konuştu.

Özelikle çocuklarda yapılacak nakillerde "allojenik" nakillerin çok önem arz ettiğini vurgulayan Kapuağası, bir çocuk için kemik iliği nakline
ihtiyaç duyulduğunda önce kardeş başta olmak üzere aile bireylerinin tarandığını; bundan olumlu sonuç alınamadığında akraba dışı vericilerin incelendiğini aktardı.

Sürece ilişkin bilgi veren Kapuağası, şunları kaydetti:

"Aileden uygun ilik bulunamadığında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Ankara Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi Kemik İliği Bankasına
başvurulur. Buraya, kişinin kendisi değil, tedavi olduğu nakil merkezi müracaat ediyor. Dünya Kemik İliği Bankasındaki vericilere ulaşma imkanı olan bu iki banka sayesinde taramalar gerçekleştirilir. Bu süreç iki ay, üç ay, hatta bir yıl sürebiliyor. Burada, hasta ile bağışçıların doku grubupları eşleştiriliyor. Ön eşleştirme yapılıyor ve olumlu sonuç alınması halinde vericilerle iletişim kurularak yüksek çözünürlüklü ileri eşleşme gerçekleştiriliyor. Tam uyumluluk saptanması durumunda da hastaya nakil gerçekleştiriliyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
418 çocuk kemik iliği nakli bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN